אירן: ישראל והמערב יוזמים את האלימות בסוריה

מי אחראי לליבוי המהומות בסוריה? המערב מאשים את אירן, אבל האירנים - מאשימים את ישראל והמערב. "המשטר הציוני ומגניו מהווים איום רציני, הם עושים כל מה שביכולתם להחליש את קו ההגנה שבולם את האגרסיביות הציונית", מאשים דובר משרד החוץ האירני

מפגינים בסוריה (רויטרס)

המערב האשים את אירן בעידוד המהומות בסוריה, ועכשיו מגיעה התגובה האירנית - בדמות האשמת המערב באותו דבר בדיוק. "חלק מהמשטרים, במיוחד אמריקה והמשטר הציוני, שמו להם למטרה לעודד ארגוני טרור בשטחה של סוריה ובאיזור כולו כדי להוציא לפועל פעולות טרור ופעולות חבלה", אמר היום דובר משרד החוץ בטהרן, ראמין מהמנפרסט, במסיבת עיתונאים.

הממשל בטהרן, שהצליח לבלום את ההפגנות בשטחו נגד משטרו של אחמדינג'אד ביוני 2009, הביע בחודשים האחרונים תמיכה ברוב ההתקוממויות ברחבי המזרח התיכון וצפון אפריקה, אבל לא להפגנות אצל בת הברית הקרובה של טהרן - סוריה. אחמדינג'אד אמר בעבר שסוריה היא חלק מ"קו ההגנה נגד ישראל". מיותר לציין כי שתי המדינות תומכות בארגוני טרור - בעיקר בחיזבאללה ובחמאס.

היום מביעים האירנים תמיכה מלאה בגרסה הסורית, שעל פיה "המשטר הציוני ומגניו מהווים איום רציני, ועושים כל מה שביכולתם להחליש את קו ההגנה שבולם את האגרסיביות הציונית".

"העם והממשל בסוריה מספיק בוגרים כדי לפתור את הבעיות שלהם בעצמם"

בבריטניה פורסם בימים האחרונים כי יש "אינפורמציה אמינה על פיה אירן מסייעת לסוריה בדיכוי ההפגנות, כולל שליחת ציוד וכוח אדם". טהרן - כצפוי - הכחישה, והיום משיבה בהאשמה נגדית.

על פי הדיווחים בסוריה, עד הבוקר נהרגו יותר מ-1300 בני אדם במהלך ההפגנות נגד אסד. "מה שקורה בתוך סוריה הוא עניין פנימי, העם והממשל בסוריה מספיק בוגרים כדי לפתור את הבעיות שלהם בעצמם", הוסיף דובר משרד החוץ האירני, שהזהיר מפני תקיפה של מעצמות המערב בסוריה. "אנחנו חושבים שלאמריקנים אין שום זכות למעורבת צבאית בשום מדינה באזור, במיוחד לא בסוריה, ואנו מדגישים שמהלך כזה יהיה פסול שיביא להשלכות הרסניות לאזור כולו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת