חמאס מבהיר: "לא נפקיד את הממשלה בידי פיאד"

יומיים לפני שנציגי שתי התנועות הפלסטיניות המובילות ידונו בזהות מי שיעמוד בראש ממשלת האחדות, מחריף הקרע בין הצדדים. בפתח הציגו את סלאם פיאד כמועמדם, אבל בארגון היריב הבהירו: "הוא הטביע את הגדה בחובות"

אחרי החתימה על הפיוס המתוח, נראה שאווירת המשבר בין פתח לחמאס רק הולכת ומחריפה. בכיר הארגון השלט בעזה סלאח ברדוויל הבהיר היום כי הוא ואנשיו מסרבים בכל תוקף להמשך כהונתו של סלאם פיאד כראש הממשלה הפלסטינית המאוחדת - שלדבריו, תהיה מורכבת מ"מומחים".

בפתח הצהירו אמש כי פיאד הוא מועמד הארגון למלא את התפקיד, ובחמאס הבהירו שוב את התנגדותם העזה לכך. "את ממשלת האחדות שתקום לא נפקיד בידיו של פיאד", הדגיש ברדוויל. "האיש הזה הטביע את הגדה בחובות".

יהיה מי שיהיה - רק לא פיאד

הולכים ביחד, בלי פיאד. ארכיון (AP)
כבר זמן קצר אחרי חתימת הסכם הפיוס, הבהירו בחמאס לאבו מאזן את דרישתם לכך שראש הממשלה הפלסטיני, ביום שאחרי הפיוס, יהיה תושב עזה. הוא אמנם לא יהיה איש חמאס, אבל בשום אופן לא סלאם פיאד.

לא ברור מה יהיו השלכות המהלך על יחסה של הקהילה הבינלאומית לפלסטינים, שמראש לא קיבלה בהתלהבות יתרה את מפגן האחדות עם חמאס. לכך מצטרף סילוקו של פיאד מתפקיד ראש הממשלה, דמות שיכולה לזקוף לזכותה את ההצלחה המדינית של הפלסטינים בשנים האחרונות.

בריאיון שהעניק פיאד לחדשות 2 בחודש שעבר הוא הבהיר, לפחות למראית עין, כי יהיה מוכן לשלם בכיסאו על האיחוד בין הגדה לעזה. "הדבר שיש לתת לו את העדיפות העליונה הוא הנושא הזה והמאמצים להרכיב בהצלחה ממשלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת