סוריה: "חיילים אנסו נשים מול ילדיהן"

ככל שזרם הפליטים מסוריה גובר, נחשפות עוד עדויות מהזוועות. חיילים שערקו מספרים על ירי באזרחים חפים מפשע ועל נשים שנאנסו מול ילדיהן ובעליהן. למרות הלחץ, אסד לא מוותר ושולח טנקים

בעוד שהמחאה נגד הנשיא אסד מוסיפה להתגבר, הוא מצדו מגביר את הלחץ. לראשונה הפעיל חיל האוויר הסורי מסוקי תקיפה לפיזור המפגינים בצפון המדינה,
וספינות טילים ערכו פטרולים סמוך למעוזי המורדים.

טנקים של צבא סוריה נכנסו הלילה לג'יסר א-שורור, הסמוכה לגבול עם טורקיה. אלפי בני אדם כבר נמלטו מהמקום והטורקים הקימו עבורם מחנות אוהלים באזור הגבול, שם הם נשמרים בניתוק מוחלט מהעולם החיצון. במקביל נחשפות עדויות נוספות על מעורבות של חיזבאללה ואיראן בטבח האזרחים בסוריה.

חיילים שערקו מהצבא הסורי תיארו את הזוועות וסיפרו בין היתר כיצד הונחו לירות באזרחים ללא הבחנה. אחד מהם ציין כי לוחמים אנסו נשים מול הבעלים והילדים שלהן. אמש שגר הבית הלבן אזהרה חריפה לבשאר אסד, ואומר: אפשר לצלב האדום לטפל בנפגעים.

על פי ההודעה שפורסמה, ארה"ב מאשימה את המשטר הסורי ביצירת משבר הומניטרי, זאת בעקבות סירובו לאפשר לצלב אדום לטפל בנפגעים הרבים בצפון סוריה.

"למנהיגי סוריה אין שום תירוץ למניעת סיוע הומניטרי מגוף נייטרלי כמו הצלב האדום הבינלאומי", כך נמסר בהודעה החריפה. "אם מנהיגי המשטר בסוריה לא יאפשרו גישה לאנשי הצלב האדום, הם שוב יראו לעולם את הבוז שיש להם כלפי כבודם של אזרחי סוריה".

בסוף השבוע עשה צבא סוריה לראשונה שימוש במסוקי תקיפה לפיזור המפגינים, ואם זה לא מספיק - מול חופי לטקיה הופיעו לראשונה ספינות טילים, כדי לסייע בפיזור ההפגנות. אבל המתנגדים לאסד אינם חוששים לעמוד מול הצבא, בדרעא, בחומס ובערים נוספות.

בריטניה, צרפת, ופורטוגל פנו למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה לגנות את סוריה באופן רשמי על הרג אזרחים, אך רוסיה - בעלת זכות הוטו במועצה - הודיעה שתתנגד למהלך.

ארה"ב, מצדה, ממשיכה לגנות בחריפות את פעולותיו של אסד. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר אתמול כי "ארצות הברית מגנה בחריפות את המדיניות השערורייתית והאלימה של הממשלה בסוריה, שדוגלת באלימות. לאכזריות הזו יש לשים קץ באופן מיידי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת