לראשונה: אסד יורה על מפגינים מהאוויר

דיכוי מחאת האופוזיציה בסוריה הולך ומקבל אופי אלים יותר ויותר. בפעם הראשונה מאז החל גל המהומות נגד המשטר ובסופו של יום שגבה את חייהם של 32 אזרחים, פתחו מסוקי צבאו של בשאר אסד באש אל רבבות מפגינים שמחו נגד המשך שלטונו. עדי ראיה דיווחו כי הירי נמשך גם כשהרחובות נותרו ריקים מאדם

הקהילה הבינלאומית מהדקת את החבל סביב צוואר השלטון הסורי, אבל נראה כי לפחות לעת עתה - את בשאר אסד ואנשיו זה לא מצליח להרתיע. לראשונה מאז פרוץ המהומות בסוריה, דיווחו הלילה תושבים בעיר מעראת אל-נומען כי מסוקים של חיל האוויר המקומי פתחו באש לעבר מפגינים, בניסיון לפזר עצרת מחאה נגד השלטונות שנערכה שם. למרבה המזל, לא היו הרוגים בתקרית - שבאה בסופו של יום שבו קיפחו את חייהם 32 אזרחים סוריים.

בכך הצטרף אסד ל"מועדון" המפוקפק במזרח התיכון שאימץ מדיניות יד-ברזל נגד אנשי האופוזיציה, בדומה לעריץ לוב מועמר קדאפי שהורה גם הוא לפתוח באש מן האוויר לעבר מפגינים.

תושבים בעיר דיווחו כי הבחינו בחמישה מסוקים צבאיים שחגו בשמי מעראת אל-נומען בזמן שרבבות אזרחים ערכו שם הפגנת תמיכה בהדחתו של בשאר אסד מכס הנשיאות. לפתע החרידו את האזור קולות נפץ עזים, שעוררו בהלה בקרב משתתפי המצעד. "אנשים פתחו במנוסה לשדות הפתוחים. חלקם עמדו תחת גשרים או ברחו לתוך הבתים שלהם, אבל גם אחר כך נמשך ירי מהאוויר לעבר הרחובות במשך שעות, למרות שהם היו ריקים מאדם", סיפר עד ראיה להתרחשויות.

מאז תום תפילות יום השישי במסגדים ברחבי סוריה סערה המדינה כולה. חלק מההרוגים מאש כוחות הביטחון המקומיים נורו למוות מתוך כלי רכב נוסעים. גם בבירה דמשק התרחשו עימותים שבשיאם נורו למוות שלושה מפגינים. בכפר בדרום המדינה נהרגו שני מפגינים, בצפון נהרג אדם אחר ובעיר הנמל לטקיה נהרג אזרח נוסף שהשתתף במחאה.

ההפגנות בסוריה נערכו, בין היתר, גם בעיר חמה, חומס, קמישלי וגם בדרעא. נוסף על כך, התקבלו דיווחים על חילופי אש גם בעיירה ג'סר א-שורור, שם נפתח מוקדם יותר מבצע צבאי של כוחות סוריים על מנת להשיב את השקט לעיירה, הנמצאת בסמוך לגבול עם טורקיה.

במערב ממשיכים להגיב במילים

לנוכח ההסלמה בסערה בסוריה, אמר הלילה דובר מחלקת המדינה האמריקנית, מארק טונר, אמר כי ארצו מתכוונת להגביר את הלחצים על אסד כדי לאלץ אותו לחדול מהאלימות הקשה שהוא מפעיל נגד אזרחיו המוחים. "חשוב לנו להביא אותו לתובנה שככל שמעשיו יחמירו, כך רק תגדל מידת הלחץ שנפעיל עליו", הוא אמר.

גם בטורקיה, עד לאחרונה אחת מבנות בריתו הקרובות ביותר של משטר אסד, התקשו לשמור על איפוק לנוכח מידת הכוח שהוא מפעיל נגד אזרחיו. בהתבטאות חריפה ויוצאת דופן תקף ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן את אסד וכינה את תגובתו לגל המהומות במדינה "מעשי זוועה ברבריים וברוטליים". לדבריו, "המשטר מתנהג בצורה לא אנושית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת