שמונה הרוגים בסוריה: "צלפים אירנים ירו עלינו"

יום מחאה נוסף יוצא משליטה: בתום תפילות יום השישי יצאו אלפים לרחובות הערים בצפון ובדרום - וכוחות הצבא מגיבים באש חיה. פליטים סורים שהגיעו לטורקיה: "צלפים אירנים השתתפו בדיכוי המהומות". הלחץ הבינלאומי על אסד גובר

מחאות יום השישי ברחבי סוריה שוב יוצאות משליטה: רשתות התקשורת הערביות וכלי התקשורת המזוהים עם המפגינים מדווחים על עימותים קטלניים בין כוחות הביטחון והצבא לבין עשרות מפגינים במספר ערים בהן נערכות מאז שעות הצהריים תהלוכות מחאה נגד משטרו של הנשיא בשאר אסד.

דיווחים אחרונים מצביעים על שבעה אזרחים שנהרגו היום מאז כוחות הביטחון הסוריים, חלקם נורו למוות מתוך כלי רכב נוסעים. גם בבירה דמשק התרחשו עימותים שבשיאם נורו למוות שלושה מפגינים. בכפר בדרום המדינה נהרגו שני מפגינים, בצפון נהרג אדם אחר ובעיר הנמל לטקיה נהרג אזרח נוסף שהשתתף במחאה.

ההפגנות בסוריה נערכו, בין היתר, גם בעיר חמה, חומס, קמישלי וגם בדרעא. נוסף על כך, התקבלו דיווחים על חילופי אש גם בעיירה ג'סר א-שורור, שם נפתח מוקדם יותר מבצע צבאי של כוחות סוריים על מנת להשיב את השקט לעיירה, הנמצאת בסמוך לגבול עם טורקיה.

היום נחשפו בכלי תקשורת ערביים עדויותיהם של כמה פליטים סורים שנמלטו לטורקיה, אשר סיפרו על הטבח שמבצע המשטר הסורי בבני עמו. על פי אותן העדויות, אירן מעורבת בדיכוי המהומות. "חיילים אירנים פתחו עלינו באש, במטרה לדכא את המחאה נגד המשטר של אסד", אמר אחד הפליטים שהגיע לטורקיה. "במהלך ההפגנה ראינו שוטרים בבגדים אזרחיים - אך היו שם גם חיילים אירנים. ראיתי אותם במו עיניי. ביקשנו מהם שלא לתקוף אותנו, אבל הם לא מדברים ערבית".

על פי עדויותיהם של פליטים נוספים, לובשים אותם חיילים אירנים בגדי-צבא שחורים. "היו גם צלפים אירנים. הם לא דיברו ערבית, והחזיקו בנשק לא מוכר לנו. המראות הללו לא מותירים בנו ספק - הם אירנים מכוחות הבסיג'".

גייטס: "הלגיטימיות של אסד מוטלת בספק"

בתוך כך גובר הלחץ הבינלאומי על אסד, ובמקביל הוא מאבד את הלגיטימציה לה הוא זכה עד כה אפילו מבת בריתו - טורקיה. בהתבטאות חריפה ויוצאת דופן תוקף ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן את התנהלותו של הנשיא בשאר אסד ומכנה את תגובתו לגל המהומות במדינה "מעשי זוועה ברבריים וברוטליים". לדבריו, "המשטר מתנהג בצורה לא אנושית".

בראיון שהעניק לערוץ הטלוויזיה הטורקי ATV, האשים ארדואן את הנשיא אסד בכך שהוא מתייחס למצב במדינתו בקלות ראש, וכינה את התמונות המגיעות מסוריה כ"בלתי ראויות". בניגוד לעמדת טורקיה עד כה, אמר ארדואן כי ייתכן שטורקיה תתמוך בהצעת החלטה במועצת הביטחון נגד סוריה. עד כה נשמעו מספר ביקורות חריפות מצד הממשל באנקרה כלפי התגובה הסורית להפגנות במדינה, אך נראה כי זו החריפה שבהן.

בשעות הצהריים הצטרף לביקורת גם שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס, שהצהיר כי "הלגיטימיות של הנשיא אסד מוטלת בספק". לדברי גייטס, שדיבר בכינוס של נאט"ו בבריסל, ""טבח של אנשים חפים מפשע בסוריה, צריך לעורר דאגה אצל כל אחד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת