ארדואן: "אסד מבצע מעשי זוועה ברבריים"

תמה הסולידריות: ראש ממשלת טורקיה תוקף בחריפות חסרת תקדים את נשיא סוריה אסד, בו תמך עד כה בניהול המשבר במדינה. "המשטר מתנהג בצורה לא אנושית", אמר ארדואן בראיון. בינתיים: המבצע הצבאי בג'יסר א-שורור יצא לדרך

טורקיה מאבדת את סבלנותה כלפי המשטר בסוריה: בהתבטאות חריפה ויוצאת דופן תוקף ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן את התנהלותו של הנשיא בשאר אסד ומכנה את תגובתו לגל המהומות במדינה "מעשי זוועה ברבריים וברוטליים". לדבריו, "המשטר מתנהג בצורה לא אנושית".

בראיון שהעניק לערוץ הטלוויזיה הטורקי ATV, האשים ארדואן את הנשיא אסד בכך שהוא מתייחס למצב במדינתו בקלות ראש, וכינה את התמונות המגיעות מסוריה כ"בלתי ראויות". בניגוד לעמדת טורקיה עד כה, אמר ארדואן כי ייתכן שטורקיה תתמוך בהצעת החלטה במועצת הביטחון נגד סוריה. עד כה נשמעו מספר ביקורות חריפות מצד הממשל באנקרה כלפי התגובה הסורית להפגנות במדינה, אך נראה כי זו החריפה שבהן.

מוקדם יותר היום יצא המבצע הצבאי בעיירה ג'יסר א-שורור לדרך. הטלוויזיה הסורית דיווחה הבוקר כי כוחות הצבא החלו במבצע, שמטרתו על פי הדיווח "לשים סוף לאיום הטרור על התושבים". בכלי התקשורת המזוהים עם המפגינים דווח כי בשעה האחרונה כוחות גדולים של משוריינים ויחידות חי"ר פועלים בעיירה ופותחים באש לעבר התושבים.

"כתבנו בג'יסר א-שורור מדווח כי בתגובה לקריאות תושבי המקום, יחידות של צבא סוריה החלו את משימתן בעיירה", דיווחה הטלוויזיה הסורית. "המטרה היא לעצור פעילים חמושים". זמן קצר לאחר מכן דיווחה הטלוויזיה הסורית כי פעילים חמושים מנהלים חילופי אש עם כוחות הצבא בשטחים החקלאים בפאתי העיירה. החל משעות הבוקר המוקדמות החלה הטלוויזיה הסורית במשדר מיוחד ורציף בו שולבו תכנים רבים הקשורים לצבא סוריה, ובו נראו תמונות של חיילים מתאמנים ונערכים לפעילות מבצעית.

אתמול החל צבא סוריה להזיז כוחות גדולים של חטיבת שריון וגדוד קומנדו מובחר לכיוון העיירה ג'יסר א-שורור, שם נערכו בשבוע האחרון עימותים קשים בין המפגינים לכוחות הביטחון. מדובר בכוחות גדולים באופן יחסי לעיר קטנה שכזו, בה מתגוררים 50 אלף תושבים - מחציתם כבר נמלטו לכפרי הסביבה ולטורקיה.

על פי הדיווחים, עד כה כ-2,500 פליטים סורים כבר ברחו לגבול עם טורקיה. בנוסף, על פי דיווח המופיע בעיתון "וול-סטריט ג'ורנל", לפחות 2,000 חיילים סורים ערקו מן הצבא בכל הגזרות.

"נמשיך לשתף פעולה עם סבא"א"

שני קטעי וידאו חדשים פורסמו אתמול באתרי אינטרנט המזוהים עם המפגינים שבסוריה וחושפים את הזוועות של אנשי אסד. תאריך צילום הסרטונים לא ידוע, אך על פי המידע אודותם - מדובר בעדות בעיר חומס השוכנת לגדות נהר העאסי, במערב המדינה. בשני קטעי הווידאו הקשים לצפייה מתועדים קבוצה של חיילים סורים מתעללים קשות במפגינים כפותים.

באחד הקטעים מתועד המפגין הכפות מוקף על ידי מספר חיילים וסופג בעיטות ומכות קשות בפניו. בקטע השני נראה מפגין כפות ומרותק לכביש, כאשר קבוצת חיילים מקיפה אותו ואחד מהם בועט בו נמרצות וקופץ על גבו עם נעלי הצבא אותן הוא נועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת