אלפי פליטים סורים נמלטים לטורקיה

לפחות 1600 פליטים סורים עברו את הגבול לטורקיה הליל. צלם סוכנות הידיעות AP תיעד את מסע הבריחה של תושבי צפון סוריה שבורחים מאנשיו של אסד, כשבצד השני של הגבול ממתינים להם אמבולנסים. ."אנו עוקבים אחרי האירועים בסוריה בדאגה, היא צריכה לשנות את היחס שלה לאזרחים", אמר רה"מ הטורקי ארדואן

פליטים חוצים את הגבול לטורקיה, היום (AP)

גורמים רשמיים בטורקיה מדווחים הבוקר כי לפחות אלף פליטים סורים חצו הלילה את הגבול לטורקיה. על פי הגורמים בטורקיה, לא פחות מ-1,600 פליטים נוספים נאספו סמוך לגבול וממתינים למעבר.

גורם רשמי בהנהגה הטורקית אמר את הדברים לסוכנות הידיעות AP בעילום שם, מחשש לעורר את זעמם של אנשי המשטר באנקרה שמנסים לצמצם בינתיים את הדיווחים מחשש לסכסוך עם ההנהגה בדמשק, אבל יותר מכך - מתוך חשש לגל הגירה עצום של פליטים שיגיעו מדרום.

צלמי סוכנויות הידיעות קלטו במצלמותיהם כמה מהפליטים שבורחים מכוחות הביטחון הסורים. "הם מגיעים לגבול באופנועים, באופניים, במשאיות ולפעמים ברגל", מספר צלם סוכנות הידיעות AP שרואה יותר ויותר סורים שמותירים מאחוריהם את חייהם ויוצאים לחפש את גורלם מעבר לגבול - כמה שיותר רחוק מהישג ידו של באשר אסד ואנשיו. בצידו השני של הגבול, בטורקיה, ממתינים להם אנשי הצבא הטורקי ואמבולנסים שמפנים את הפליטים שנפצעו לבתי חולים.

 50 אלף ברחו מבתיהם

טורקיה הודיעה אמש שהיא פותחת את גבולותיה לפליטים והיא "מעודדת" את הממשל בדמשק להמנע מאלימות נגד אזרחים."אנו עוקבים אחרי האירועים בסוריה בדאגה, סוריה צריכה לשנות את היחס שלה לאזרחים וצריכה להפגין יותר סובלנות", אמר ראש הממשלה הטורקי ארדואן בתגובה לדיווחים על אלפי הסורים שנמלטים מבתיהם במוקד המהומות בשבוע האחרון - העיירה ג'סר א-שוג'ור, בסמוך לגבול הטורקי.

על פי חלק מהדיווחים, למעלה מ-50 אלף איש נמלטו מבתיהם באזור, מחשש שאנשיו של בשאר יצאו למסע נקם על מותם של עשרות אנשי ביטחון סורים במהומות במהלך השבוע האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת