הטבח בסוריה: "אסד לא באמת שולט במדינה - אחיו יקבע מה יקרה"

על רקע דיווחים על נטישה המונית של פליטים סורים שחוצים את הגבול בטורקיה, סיפר היום דיפלומט גולה סורי על יחסי הכוחות האמיתיים בסוריה. לדבריו, מי ששולט הלכה למעשה במדינה הוא מאהר אסד, אחיו של בשאר, זאת למרות שבשנים האחרונות מיעט להופיע בתקשורת. "מאהר לא ייתן לרפורמות שלטוניות לצאת לפועל", אמר הגולה

בשאר ומאהר אסד. ארכיון (רויטרס)

הבהלה בסוריה נמשכת: למעלה מ-120 בני אדם, ביניהם גם נשים רבות וילדים, חצו הלילה את הגבול בין סוריה לטורקיה, כשהם נמלטים מהמדינה שמאיימת להרוג אותם - כך מדווחים עדי ראייה בעיירות סמוכות לגבול.

שוטרי הגבול הטורקיים בדקו את זהות הפליטים שביקשו להימלט מהמדינה טרם אפשרו להם לעבור את הגבול, אז העבירו אותם למחנה שהקים הצלב האדום בטורקיה. מהמשטרה המקומית נמסר כי אף אחד מהפליטים לא נפצע כשחצה את הגבול.

בתוך כך, ה"ניו יורק טיימס" מדווח הבוקר כי נשיא סוריה בשאר אסד צפוי לערוך בקרוב שינוי טקטי בהיערכות הצבאית שלו - ולהסתמך על אחיו הצעיר מאהר ועל כוחות הביטחון שכפופים ישירות אליו. המהלך, כך נטען, צפוי לסייע למשפחה להישאר בכס השלטון.

על פי כתבי העיתון, על אף שמאהר אסד נבלע בשנים האחרונות בתוך מעטה של אנונימיות, הוא מי ששולט הלכה למעשה במדינה. על פי הדיווחים, גם אם יחליט בשאר לבצע רפורמות שלטוניות בסוריה, עלולה התנגדותו של מאהר לסכל את המהלך.

"מאהר הוא האח הרשע במשפחה", אמר לעיתון בסאם ביטר, דיפלומט סורי גולה. "זה בעצם משעתק את מה שהיה בתקופת שלטונו של חאפז אסד, כשאחיו רפעת היה הרוצח הרשע", אמר ביטר.

המורדים משיבים אש: 28 חיילים סורים נהרגו בפיצוץ גשר

שלשום חל יום דרמטי בסוריה, כשלראשונה, השיבו אנשי האופוזיציה באש לעבר כוחותיו של אסד, והרגו כ-120 מהם - כך דיווחה הטלוויזיה הרשמית הסורית.

28 מהחיילים נהרגו במהלך פיצוץ של גשר המוביל לעיר ג'סר שורור שבצפון המדינה. על פי דיווחים, הובילו אנשי האופוזיציה חמישה טונות של חומר נפץ מסכר באזור, ופוצצו את הגשר כשכוח צבאי עבר עליו. יתר החיילים והשוטרים נהרגו בעימותים מול מתנגדיו של אסד בעיר ג'סר שורור עצמה. הטלוויזיה הסורית כינתה את האירועים בעיר הצפונית "טבח".

צעד זה של גורמי האופוזיציה, הביא מיד את שר הפנים הסורי לצאת בהצהרה תקיפה לכלי התקשורת הרשמיים במדינה. "אנחנו עומדים מול טרור מזוין, וכוחות הביטחון יגיבו בתקיפות", אמר הגנרל איברהים שאער. על פי הערכות, אמורים טנקים לנסות ולהיכנס לג'סר שורור, שם נהרגו בימים האחרונים כ-70 בני אדם בהפגנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק