מפגינים סורים: "אסד חזיר, סוכן של ישראל ואירן"

כמעט 30 שנה אחרי שאסד האב טבח במפגינים בעיר חמה, הבן בשאר אסד הולך בעקבותיו. לפחות 70 בני אדם נהרגו מאתמול, וכ-100 אלף מפגינים יצאו היום לרחובות – מספר חסר תקדים. כך זה נראה

עשרות אלפי אזרחים סורים השתתפו במהלך השבת בהלוויותיהם של כ-60 הרוגים בטבח שאירע אתמול בעיר חמה. עדי ראייה שהיו במקום מסרו, כי נוכחותם של אנשי כוחות הביטחון הסוריים לא הרתיעה את הצועדים.

על פי אחד הדיווחים ברשת אל ערביה, עשרה בני אדם נהרגו היום במהלך הלוויות מירי של מסוק בג'יסר א-שגור במערב המדינה. אין לדיווח הזה אישור ממקורות אחרים.

באופוזיציה טוענים כי הדיווחים על 70 הרוגים במהומות אינם נכונים וכי המספר גבוה יותר. להערכתם, מדובר בלפחות 130 בני אדם. לפחות כ-1,500 בני אדם נהרגו מאז פרצו המהומות נגד משטרו של בשאר אסד, בעיר דרעא. המפגינים קיללו את הנשיא אסד וקראו לו "חזיר של אירן, סוכן של ישראל".

בתי החולים בעיר חמה קרסו

"החיילים ירו ללא הבחנה במפגינים", סיפר אתמול תושב חמה. "מאז, מוטלות המון גופות ברחובות, אבל איש לא יכול לפנות אותן מתוך חשש שצלפים יפגעו בו", הוסיף התושב, שסירב להזדהות. במקביל, הודיעו גורמי אופוזיציה סורים כי כוחות הביטחון חטפו את מרבית הגופות של ההרוגים באירוע, זאת כדי למזער את מספר ההרוגים "הרשמי". בעקבות הגעתם של מאות פצועים - בתי החולים בחמה קרסו.

בעקבות המהומות הגדולות, נראה כי חלה תפנית קשה במהומות במדינה, שבראשה מספר ההרוגים חסר התקדים. עם זאת, נראה כי מקורה של התפנית גם ביציאת ההמונים לרחובות - לאחר שנשיא סוריה בשאר אסד הודיע על שורה של צעדים מקלים, ובראשם החנינות הפוליטיות והדו-שיח הלאומי על רפורמה. 

במקביל נמשכים הגינויים ברחבי העולם לטבח במדינה. "יש לפעול באופן מידי לעצירת המהומות האלימות במדינה", אמר היום מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, ודברים אלה קיבלו חיזוק מארגוני זכויות אדם סורים שמקומם בגולה. "העם הסורי כבר לא מאמין באסד", סיכם פעיל זכויות אדם סורי.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק