דיווח: כוחות הביטחון הסורים חטפו גופות של מפגינים בחמה

אתרי האינטרנט של האופוזיציה בסוריה מדווחים כי אנשי הצבא חטפו את מרבית גופות ההרוגים מההפגנה בחמה, בה נהרגו לפי עדויות למעלה מ-130 בני אדם. מארגני ההפגנה טוענים כי 50,000 בני אדם השתתפו בהפגנה - המספר הגדול ביותר של מפגינים מאז החלו המהומות

אתרי האופוזיציה הסורים טוענים כי מניין ההרוגים אמש בהפגנות ברחבי המדינה גבוה באופן משמעותי מהנתונים הרשמיים - ועומד על 130 בני אדם, לפחות. עוד עולה מהדיווחים כי בהפגנות נפצעו כ-300 בני אדם, בדרגות פציעה שונות - דבר אשר מוביל לקריסת בתי החולים בעיר חמה, שם היו העימותים הקשים ביותר.

מארגני ההפגנה טוענים כי למעלה מ-50,000 בני אדם השתתפו בהפגנה, שהייתה הגדולה ביותר מאז החל גל המהומות בסוריה לפני מספר שבועות.

"החיילים ירו ללא הבחנה במפגינים", אמר תושב חמה. "מאז, מוטלות המון גופות ברחובות, אבל איש לא יכול לפנות אותן מתוך חשש שצלפים יפגעו בו", הוסיף התושב, שסירב להזדהות. במקביל, הודיעו גורמי אופוזיציה סורים כי כוחות הביטחון חטפו את מרבית הגופות של ההרוגים באירוע, זאת כדי למזער את מספר ההרוגים "הרשמי".

בעקבות המהומות הגדולות, נראה כי חלה תפנית קשה במהומות במדינה, שבראשה מספר ההרוגים חסר התקדים. עם זאת, נראה כי מקורה של התפנית גם ביציאת ההמונים לרחובות - לאחר שנשיא סוריה בשאר אסד הודיע על שורה של צעדים מקלים, ובראשם החנינות הפוליטיות והדו-שיח הלאומי על רפורמה. 

במקביל נמשכים הגינויים ברחבי העולם לטבח במדינה. "יש לפעול באופן מידי לעצירת המהומות האלימות במדינה", אמר היום מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, ודברים אלה קיבלו חיזוק מארגוני זכויות אדם סורים שמקומם בגולה. "העם הסורי כבר לא מאמין באסד", סיכם פעיל זכויות אדם סורי.

 מניין ההרוגים הרשמי: 53 מפגינים, לפחות

לפחות 53 מפגינים נהרגו היום מאש כוחות הביטחון במהומות בסוריה, כך עולה מדיווחי ארגוני זכויות האדם במדינה. עיקר העימותים היום התרחשו בעיר חמה, אך השלטונות בדמשק מכחישים את קיומן של ההפגנות.

"יש הרוגים רבים ובהחלט נראה שמספרם עוד יעלה", אמר פעיל זכויות אדם שפועל במדינה. תושבים בעיר חמה סיפרו כי אנשי כוחות הביטחון ירו לעבר המפגינים מנשק אוטומטי. עשרות אלפי בני אדם השתתפו בהפגנות ברחבי המדינה.

על פי הדיווחים במדינה, אושפזו עשרות הפצועים מהאירועים בבתי החולים הפזורים ברחבי העיר. ההפגנות פרצו בתום תפילות יום השישי ובמקביל למהומות התקבלו אף דיווחים כי המשטר ניתק את האינטרנט ברוב חלקי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק