אבו מאזן: הדם שנשפך ביום הנכבה - לא לחינם

יו"ר הרשות הפלסטינית נשא הערב נאום מיוחד לציון יום הנכבה, בו טען כי ההרוגים בגבול לבנון וסוריה "נפלו למען חירותו של העם הפלסטיני". חמאס יכנס הלילה בעזה את נציגי הפלגים לדון ב"הסלמה הציונית" על תהלוכות הנכבה. גם בלבנון מגנים בחריפות את תגובת צה"ל

אבו מאזן. "הדם לא נשפך לחינם" (חדשות 2)

עם שובו של השקט למוקדי העימותים במהלך יום הנכבה, מגיבים הערב ברשות הפלסטינית ובלבנון לאירועי היום. אחרי הגינוי הסורי, תוקפים בגדה המערבית ובעזה את תגובת צה"ל, וגם בעזה מכנים את התקריות: "פשעים ציונים".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נשא הערב נאום מיוחד לעם הפלסטיני לרגל אירועי יום הנכבה, בו הבטיח כי "הדם שנשפך במהלך היום - לא נשפך לחינם". לדבריו, "הדם נשפך למעם חירותו של העם הפלסטיני וזכויותיו".

"ינוחו על משכבם חללינו שנפלו היום על ידי כוחות צבא הכיבוש הישראלי, שעה שהפגינו לציון יום הנכבה בשטחי המולדת, בגדה המערבית וברצועת עזה, וכן בגבול עם סוריה ולבנון", אמר אבו מאזן בנאום ששודר בטלוויזיה הפלסטינית. "רצונם של העמים עדיין חזק יותר מעוצמת הכוח העושק והכיבוש".

עזה: דיון חירום של נציגי הפלגים

ראש ממשלת חמאס בעזה הנייה. דיון חירום (חדשות 2)
יו"ר הרשות שב והדגיש כי הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס אין משמעותו ויתור על תהליך השלום מצדם של הפלסטינים, ואמר כי "הרשות עודה מחוייבת לתהליך ולהסכמים עליה חתמה". בנוסף, אמר אבו מאזן: "העולם כולו תומך במטרה אליה אנחנו שואפים - סיום הכיבוש הישראלי משנת 1976 והקמת מדינה פלסטינית עצמאית". לדבריו, "אין כל פתרון זולת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים".

אבו מאזן הודיע הערב גם כי יוכרזו שלושה ימי אבל בשטחי הרשות הפלסטינית ובמוסדות הפלסטיניים מחוץ לשטחי הרשות. זאת, בשל מות המפגינים בתהלוכות יום הנכבה היום.

ברצועת עזה גינה לאורך היום ארגון החמאס את תגובת צה"ל להפגנות יום הנכבה, במהלכן נפצעו כ-50 מפגינים פלסטינים ברצועה. בשעות הערב דווח באתר האינטרנט של החמאס כי במהלך הלילה צפוי להתקיים דיון חירום של נציגי הפלגים הפלסטיניים בעזה, ב"הסלמה הציונית" נגד תהלוכות יום הנכבה. עוד דווח באתר החמאס כי "אלפי ירדנים מנסים לעבור את גשר אלנבי לכיוון הגדה המערבית, אך כוחות הביטחון הירדניים מונעים זאת מהם".

חיזבאללה: לפעול נגד "מערכת הטרור הציונית"

תגובות לאירועי היום הגיעו הערב גם מלבנון, שם גינה ראש הממשלה המיועד נג'יב מיקאתי את תגובת צה"ל להפגנות במרון א-ראס, שהסתיימו במותם של 10 בני אדם. בלבנון ממשיכים להאשים את צה"ל בפתיחת האש לעבר המפגינים, בעוד שבישראל טוענים כי צבא לבנון הוא שגרם למותם. "ישראל לא צריכה להוכיח את יהירותה וברבריותה", אמר מיקאתי. "היא פתחה באש חיה על מפגינים שדרשו את יישום החלטות האו"ם".

"התוקפנות הישראלית המתמשכת על לבנון מוכיחה פעם נוספת כי האויב הזה לא יכול לחיות על אדמת פלסטין - כי אם רק באמצעות הרג ואיום", הוסיף ראש ממשלת לבנון המיועד, הממשיך בימים אלו את ההתייעצויות להרכבת ממשלת לבנון הבאה.

ואילו ארגון חיזבאללה קרא לקהילה הבינלאומי "לשאת באחריותה נוכח הפשעים שביצעו היום כוחות הכיבוש נגד העם הפלסטיני". בהודעה רשמית שפורסמה באתר האינטרנט של הארגון, נכתב: "המוסדות הבינלאומיים וארגוני זכויות האדם נדרשים לנקוט עמדה ברורה באשר למערכת הטרור הציונית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסלמה ביום הנכבה - סיקור מיוחד:

הנער הפלסטיני שנהרג "מככב" בכרזת האינתיפאדה

חשד לפיגוע דריסה בדרום ת"א: הרוג ו-18 פצועים

עד ראייה לפיגוע: "הוא לקח רמזור ודפק לבחורה בראש"

לוכד הנהג משחזר: "הצמדנו אותו לרצפה בכוח"

דיווח: "45 פצועים ברצועת עזה מירי טנק"

עימותים בגדה: הרוג במחסום קלנדיה

4 מפגינים סורים נהרגו מירי ברמת הגולן

משפחתו של הנהג הדורס בדרום תל אביב: "זה לא היה פיגוע"

הרוג ו-15 פצועים בגבול ישראל-לבנון

דובר צה"ל: "זו פרובוקציה אירנית"

אביב נהרג בפיגוע דריסה - לפני החתונה 

שר הביטחון ברק: "אנחנו רק בהתחלה"