דיווח: הסכם חשאי לחיסול אוסאמה בן לאדן

יחידות אמריקניות הורשו לפעול בשטח פקיסטן כדי ללכוד את הטרוריסט אוסמה בן לאדן, כך הוסכם לפני עשור בין נשיאי שתי המדינות. בצל המתח בין המדינות, שיתוף הפעולה נמשך גם כיום כשפקיסטן הסכימה שהאמריקנים יחקרו את נשותיו ובניו של בן לאדן

לפני עשור נחתם הסכם סודי בין ארצות הברית לפקיסטן, לפיו רשאית ארצות הברית לערוך מבצע חד צדדי בפקיסטן נגד אוסאמה בן לאדן ובתמורה היא תאפשר לפקסיטן מחאה פומבית נגד המבצע. גורמים במודיעין הפקיסטני אישרו אתמול כי הסכם כזה קיים ואושרר בשנת 2005. פרטי ההסכם נחשפו אתמול בעיתון "גרדיאן" הבריטי.

על פי ההסכם הסודי, נשיאי שתי המדינות דאז, ג'ורג' בוש ופורווז מושארף, הגדירו את חופש הפעולה של האמריקנים בתוך פקיסטן ואף הסכימו על התגובה הפקיסטנית שתינתן. במידה והפעילות האמריקנית תיחשף נקבע כי פקיסטן תגנה אותה בתוקף, אך מבלי להתערב בשטח. נשיא פקיסטן מושארף מכחיש את דבר קיומו של ההסכם ובארצות הברית טוענים כי ממשלת פקיסטן לא עודכנה בדבר מבצע החיסול מתוך חשש להדלפות, שיסייעו לבן לאדן להימלט.

לאחר חיסולו של בן לאדן בתחילת שבוע שעבר היחסים בין שתי המדינות הפכו למתוחים כשבסוף השבוע חשפו הפקיסטנים את זהותו של ראש תחנת ה-CIA היושב בשטחם ומנגד אובמה אמר כי הוא משוכנע שמנהיג אל קעידה היה חייב לקבל "רשת תמיכה כזו או אחרת" בתוך פקיסטן.

עם זאת, שיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות ככל הנראה לא נפגע לאחר שאתמול דווח שחוקרים אמריקנים יקבלו אפשרות לחקור את נשותיו של בן לאדן וכמה מילדיו ששהו איתו בבית המסתור ונמצאים כעת בידי הפקיסטנים.

בנו של אוסאמה: השפילו את אבי

יותר משבוע אחרי החיסול, התייחס לראשונה עומאר, בנו הרביעי של מנהיג אל-קאעידה, להתנקשות באביו. "הרג אבי הוא פשע", אמר עומאר, "ואם לא די בכך, קבורתו בים השפילה את משפחתנו". בנו של הארכי-טרוריסט הוסיף: "השלכת גופתו למים פגעה ברגשותיהם של מאות מיליוני מוסלמים, וגם באמונה הדתית שלנו".

בן לאדן הצעיר הפנה אצבע מאשימה לעבר נשיא אה"ב ברק אובמה. "הוא האחראי לאמירת האמת לגבי גורלו של אבי", הבהיר, "זה לא הגיוני שפשוט זרקו את גופתו לים".

באל-קאעידה ממשיכים לאיים

במקביל מאיימים באל-קאעידה בפעולת נקם. באחד מאתרי האינטרנט השייכים לארגון הבהירו הפעילים כי התגובה על החיסול תהיה קשה וכואבת. "הפעולה של ארה"ב הייתה טעות גדולה וחטא גדול", הדגישו.

עוד נכתב באזהרה כי העם האמריקני ישלמו את המחיר על החיסול. "הנשיא אובמה מוגן על ידי צבאות העולם, אבל מי יגן עליכם כאשר נחליט לתקוף אתכם?", הוסיפו הפעילים החתומים על ההצהרה המאיימת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק