אחרי הפיוס עם חמאס: ישראל הקפיאה כספי הרשות, אירופה תשלם

האיחוד האירופי יעביר לרשות הפלסטינית סכום גבוה מזה שנעצר על ידי ישראל בעקבות הצירוף המסתמן של חמאס לממשלה. "חשוב לאפשר לשירותים הציבוריים החיוניים לפעול באופן רציף", הסבירו שם

עם הכרזת הפיוס בין פת"ח לחמאס, מיהרו בישראל להקפיא את כספי המסים שנגבו עבור הרשות. אבל הערב הודיע האיחוד האירופי על נקיטת צעד שצפוי לסכל את המהלך הישראלי, כשהמדינות החברות בו יזרימו אל הפלסטינים "סיוע חירום" בסכום גבוה אף יותר מזה שנעצר על ידי ישראל.

גובה סכום הכסף שהקפיאה הממשלה הוא 105 מיליון דולרים. באיחוד האירופי הבטיחו להעביר לפלסטינים סיוע בסכום 85 מיליון אירו, שהם 123 מיליוני דולרים.

בנציבות האיחוד הבטיחו כי הכסף יוזרם לחשבונות הרשות בהקדם האפשרי, בהליך מזורז שיינקט לבקשתו של ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. לפי ההודעה האירופית, יועברו 45 מיליון אירו לתשלומי שכר ופנסיה של "עובדים חיוניים", דוגמת רופאים, אחיות ומורים. 40 מיליון אירו נוספים יוזרמו לטובת הפעלת שירותי הרווחה.

שרת החוץ האירופית. קתרין אשטון, אמרה על ההחלטה כי "חשוב לאפשר לשירותים הציבוריים החיוניים לפעול באופן רציף, כדי שיוכלו לתת לנזקקים מענה מכובד".

למרות הפיוס: גל מעצרים של פעילי חמאס בגדה

מאז ההחלטה על חתימת "הסכם הפיוס" בין פת"ח לחמאס, נעצרו שישה אנשי חמאס בשטחי הגדה המערבית, על ידי אנשי הביטחון של הרשות הפלסטינית. כך לפי גורם רשמי בחמאס שמסר את הנתונים לסוכנויות הידיעות הזרות. אנשי חמאס נלכדו, לפי הדיווח, בחברון ובשכם. בכיר בארגון אמר: "אנו מגנים את המעצרים האלה".

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי הרשות הפלסטינית מחזיקה היום כ-200 אנשי חמאס בבתי הסוהר שלה. "אנו דורשים שזה ייפסק", אמר המקור בחמאס.

על פי ההסכם שנחתם בקהיר, הרשות הפלסטינית אמורה לשחרר את כל האסירים הפוליטיים משורות החמאס שהיא מחזיקה. אבל הבוקר, אנשי הרשות אמרו בתגובה שהם לא מחזיקים בבתי המעצר אף אסיר פוליטי. שני הארגונים התלוננו שאנשיהם הוחזקו במעצרים ואף עונו במהלך ארבע השנים האחרונות, ארבע השנים של הקרע בחברה הפלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק