חתימת הסכם הפיוס: משעל לא הורשה לשבת על הבמה

4 שנים אחרי הקרע הפנים-פלסטיני, חתמו אבו מאזן וחאלד משעל על הסכם הפיוס - מבלי שלחצו ידיים. ראש חמאס אף לא הורשה לשבת על הבמה. משעל: "אנו מוכנים לשלום", אבו מאזן: "הופכים את הדף השחור של הפילוג"

במעמד היסטורי, נערך היום בקהיר טקס החתימה הרשמי על הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. על המסמך חותמים יו"ר הרשות, אבו מאזן, ומצדו השני של המתרס - ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. את אירוע החתימה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

למרות ההבטחה להעביר את התמונות מהטקס בזמן אמת, נדחה השידור פעם אחר פעם ולבסוף הועבר סרטון מוקלט - וככל הנראה גם ערוך - של האירוע. למרות ששני המנהיגים הפלסטינים דיברו על תקוותם לפיוס, ניכרה קרירות ביניהם - הם לא פנו האחד לשני, לא לחצו ידיים ואף לא ישבו זה בסביבתו של זה.

באופן חריג, שיגר משעל מסר של שלום לעבר ישראל – וקרא להקים מדינה פלסטינית ברצועת עזה ובגדה.

"אני מודיע בשם חמאס שאנחנו מוכנים לשלם כל מחיר על מנת שהפיוס הזה יצליח. המלחמה היחידה שאנחנו מנהלים היא עם הכיבוש הישראלי, ולא בין הפלגים ואחינו הפלסטינים. אנחנו רוצים לצאת מהתקופה הקשה הזאת במהירות האפשרות ולאחד שורות, לאחות את הפצע ולשקם את המולדת שלנו במסגרת הרשות הפלסטינית. אנחנו רוצים שתהיה לנו הנהגה לגיטימית אחת ומשותפת".

בהמשך, אמר משעל כי לחמאס ולפת"ח חזון משותף: "המטרה שלנו היא להקים מדינה פלסטינית חופשית וריבונית על אדמת הגדה והרצועה שבירתה ירושלים, שלא יהיה בה אף מתנחל. אנו רוצים להגשים את השאיפות של העם הפלסטיני, ומוכנים לנהל דיאלוג כדי לגבש מדיניות אחידה גם למאבק בישראל וגם בקבלת ההחלטות".

משעל אמר כי ארגונו נכון לנהל מגעים עם ישראל: "אנחנו מוכנים לשלום עוד מאז ועידת מדריד. נכבד גם את יוזמת השלום הערבית ואיננו מתנגדים לתת הזדמנות נוספת לשלום, אבל ישראל לא מכבדת אותנו והיא דחתה את כל היוזמות שהצגנו. היא מתעקשת לדחות בביטול את הזכויות שלנו, בין אם מדובר בחמאס ובין אם בפת"ח. אנו מחפשים כעת אסטרטגיה חדשה: נגיד לנתניהו לסגת מאדמותינו ולקהילה הבינלאומית להכיר בזכויות שלנו".

אבו מאזן: "העולם יודע מי הוא הפרטנר ה'נעלם' שלנו"

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, עלה לדוכן הנואמים ואמר: "ארבע שנים שחורות עברו עלינו, והיום אנחנו נפגשים כאן כדי להדגיש שיש לנו רצון אחד וקול אחד. הפילוג הזה פגע בעם שלנו ובזכויות שלנו – והוא נגמר".

על מאמצי הפלסטינים להכרה בינלאומית אמר אבו מאזן: "בחודשים האחרונים, יותר ויותר מדינות בעולם הכירו במדינת פלסטין בגבולות 1967. מדינות רבות קיבלו החלטה להעלות את רמת הנציגות הדיפלומטית הפלסטינית בערי הבירה שלהן. באירועים מסביב לעולם, כמו שראינו לאחרונה, גונתה פעילות ההתנחלות בפורומים רבים ובשנתיים האחרונות גם במועצת הביטחון של האו"ם".

כשהוא מחויך ובמצב רוח מרומם, התייחס אבו מאזן למצבה המדיני של ישראל בעולם: "הקהילה הבינלאומית יודעת מי הוא הפרטנר ה'נעלם' שלנו. הם יודעים שאנחנו מוכנים לשיחות שלום, אבל אני תוהה אם יש לזה פרטנר בצד השני. ישראל לא מיישמת את ההתחייבויות שלה בזירה הבינלאומית, והיא מתחמקת מכל הזדמנות לנהל משא ומתן", הדגיש יו"ר הרשות.

במסר שכיוון היטב לעבר ממשלת ישראל, אמר אבו מאזן כי "אנחנו מתנגדים באופן נחרץ להקמת מדינה בגבולות זמניים. דחינו את הרעיון הזה בעבר ואנו דוחים זאת גם כעת. זהו מהלך שאינו חוקי או לגיטימי והוא אינו יכול להביא לפתרון. לא יהיה שום חייל ישראלי בבקעת הירדן, בהרים או לחופי ים המלח. על אדמתה של המדינה הפלסטינית העצמאית לא תהיה נוכחות ישראלית משום סוג שהוא", הוא הבהיר.

הוא גינה את ישראל על "הטרור הממלכתי שהיא מבצעת במזרח ירושלים, באמצעות בניית התנחלויות בעיר הכבושה, הקמת חומת ההפרדה והטרור שאחראים לו המתנחלים בחסות צבא הכיבוש הישראלי".

"כל דרך לגיטימית, פרט לאלימות" 

מוראד מוואפי, ראש מנגנוני הביטחון של מצרים ואחד מאדריכלי הסכם הפיוס, אמר בנאומו בטקס: "זהו רגע היסטורי שחיכינו לו זמן רב ואנחנו גאים מאוד בכך שהגענו אליו. זהו ניצחון של הרצון האמיתי של העם הפלסטיני לאחדות. זהו צעד גדול מאוד".

דבריו של מוואפי התקבלו במחיאות כפיים סוערות בקהל. הוא הוסיף כי "הפילוג היה עניין שלילי שהשפיע על הזירה הפלסטינית. כולם שאלו איך עם הסובל מכיבוש ורוצה עצמאות חלוק בתוכו. למרות המצב הזה, אנחנו משוכנעים שפילוג הוא עניין יוצא מן הכלל וחריג עבור העם הזה".

על המצב מול ישראל אמר מוואפי: "אנחנו בחרנו בשלום וזה מה שאנחנו חפצים בו. יש לנו את היכולת להתמודד עם השינויים האחרונים בעולם הערבי ועם הדברים שמתרחשים מסביבנו. בעוד שהעולם מסתכל עלינו, אנחנו התחלנו בדרך האחדות ופונים נכונים לעולם המתקדם שמסתכל עלינו".

הוא הבהיר כי "לעם הפלסטיני יש זכות לממש את זכותו הצודקת והחוקית לחיות במדינה משלו בשלום ובביטחון. זהו עם שצריך לחפש את השלום בכל דרך אפשרית, זולת דרך האלימות. המבחן האמיתי עדיין עומד לפנינו והוא קשה. עלינו לשכוח את כל העניינים השליליים שליוו אותנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק