ראש הממשלה הפלסטיני הבא: תושב עזה

סלאם פיאד, ראש הממשלה הפלסטיני, גרף הרבה הישגים בזירה המדינית בשנים האחרונות. אבל בימים אלה הוא לא נרתע מלפנות את כיסאו למחליף מעזה שיעמוד בראש ממשלת האחדות הפלסטינית החדשה - כפי שדורשים בחמאס: "להרכבת הממשלה יש עדיפות עליונה"

בעוד יומיים צפויים פת"ח וחמאס לחתום על הסכם הפיוס הפלסטיני, ומי שצפוי לשלם בכיסאו על כך יהיה ראש הממשלה מטעם פת"ח בגדה, סלאם פיאד. בחמאס כבר הבהירו לאבו מאזן את דרישתם לכך שראש הממשלה הפלסטיני, ביום שאחרי הפיוס, יהיה תושב עזה. הוא אמנם לא יהיה איש חמאס, אבל בשום אופן לא סלאם פיאד.

לא ברור מה יהיו השלכות המהלך על יחסה של הקהילה הבינלאומית לפלסטינים, שמראש לא קיבלה בהתלהבות יתרה את מפגן האחדות עם חמאס. לכך מצטרף סילוקו של פיאד מתפקיד ראש הממשלה, דמות שיכולה לזקוף לזכותה את ההצלחה המדינית של הפלסטינים בשנים האחרונות.

פיאד: לא חשוב מי יהיה ראש הממשלה

מרגע חתימת ההסכם יחלפו לכל היותר כמה שעות עד שפיאד יאבד את תפקידו, אולם בריאיון לחדשות 2 הוא מבהיר, לפחות למראית עין, כי יהיה מוכן לשלם בכיסאו על האיחוד בין הגדה לעזה.

"הדבר שיש לתת לו את העדיפות העליונה הוא הנושא הזה והמאמצים להרכיב בהצלחה ממשלה", אמר פיאד. "זה מה שחשוב, ולא אם אני אהיה מי שישמש ראש הממשלה הבא. אני לא חושב שהאפשרות שאדם אחר יכהן בתפקיד אינה צפויה".

למרות התשובות הנחרצות, משאלה אחת חשובה למדי מעדיף פיאד בכל זאת להתחמק - מי יחזיק ברובים ביום שאחרי הפיוס: "איך מישהו יכול להגיד שהסכם עתידי אינו ראוי, לפני שהוא בכלל יודע מה יהיה המרכיב הביטחוני שלו? ברור שנושא הביטחון חייב להיות ראשון במעלה, וחשוב יותר מכל דבר אחר".

למרות הדרמה הפוליטית בשטחים ואווירת הפיוס, סיפק חיסולו של אוסאמה בן לאדן דוגמה לפער בין שני הארגונים. בעוד שראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, גינה את מותו של רב-המחבלים וראה בו שהיד, התייחס אליו פיאד במילים שונות לגמרי: "מדובר במותו של אדם שהיה מעורב במעשי טרור חמורים ומעשי הרס", הוא מבהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק