סוריה: אלפים מפגינים נגד אסד בעיר בניאס

בעוד הממשל בסוריה מבטיח רפורמות מקיפות, ממשיכים האזרחים לדרוש את ראשו של אסד. אלפים בעיר בניאס מקיימים תהלוכת הזדהות עם המפגינים בדרעא, נושאים נרות וצועקים ססמאות נגד המשטר

הקרב על סוריה נמשך: ראש הממשלה הסורי החדש עאדל ספר הודיע הערב כי ממשלתו צפויה לשרטט תכנית רפורמות חדשה ומקיפה, הכוללת היבטים פוליטיים, משפטיים וכלכליים - כך מדווחת סוכנות הידיעות הרשמית במדינה. מוקדם יותר דיווחו סוכנויות הידיעות כי מספר ההרוגים במדינה מאז פרוץ המהומות עלה ל-560 בני אדם.

על פי הדיווח, ספר הודיע כי יקים ועדות מיוחדות בהשתתפות של נציגים מהאוכלוסייה ותפקידן יהיה לבחון את הרפורמות ולהציע שינויים בחוקים ובתקנות קיימות.

במקביל קיימו הערב אלפים תהלוכה ברחבי העיר בניאס. על פי פעילי זכויות אדם בסוריה, המונים נשאו נרות ושיננו ססמאות נגד המשטר כאקט של הבעת תמיכה עם תושבי העיר דרעא, שם נטבחו עשרות מפגינים בסוף השבוע האחרון.

מוקדם יותר היום הודיעו 138 מחברי בעת', מפלגת השלטון של הנשיא בשאר אסד, כי החליטו לפרוש מהתנועה כצעד מחאה נגד האלימות. בתקופה האחרונה עזבו כ-200 חברים אחרים של הבעת', רובם - חברי הדרג הזוטר.

במקביל נמשך מרחץ הדמים. תושבים בדרעא דיווחו כי 15 טנקים נכנסו היום לעיר וכוחות צבא פעלו בכוח נגד המפגינים הקוראים להדחת הנשיא אסד. "מעלות השחר נשמעים קולות ירי חזקים ואנחנו לא יודעים מה קורה", סיפר אחד התושבים לסוכנות הידיעות רויטרס. על פי הדיווחים, ממשיכים אזרחים במדינה להימלט מחשש לחייהם. כ-200 בני אדם חצו את הגבול לטורקיה במטרה לקבל מקלט.

המערב מטיל סנקציות על סוריה

אתמול הודיע הבית הלבן הודיע כי הוא נוקט בעיצומים נגד שירותי המודיעין הסורים, ונגד שניים מבכירי הארגון - אחד מהם אחיו של בשאר אסד. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי הממשל האמריקני החליט להטיל את הסנקציות על סוריה בשל הפגיעה המתמשכת בזכויות אדם במדינה, בה נהרגו בשבועות האחרונים למעלה מ-560 תומכי אופוזיציה.

גם האיחוד האירופי החליט לראשונה לפעול בניסיון להפסיק את השימוש בכוח מצד משטרו של בשאר אסד. המדינות החברות באיחוד החליטו לאסור מכירת נשק לסוריה. בפגישה שנערכה בבריסל, הוחלט כי צוות מומחים יבחן הטלת סנקציות כבדות יותר על סוריה, כמו למשל איסור נסיעה למדינה והקפאת נכסיהם של בכירים סורים באירופה.