אסד מזרים טנקים לדמשק ודרעא, המפגינים: "זו מהפכה עממית"

בקהילה הבינלאומית מחריפים הטונים נגד מדיניות יד הברזל של בשאר אסד, שממשיך לשלוח כוחות צבא גדולים למוקדי ההפגנות סביב דמשק ובדרעא - שם נהרגה אמש גם ילדה בת 6. מועצת הביטחון תדון היום בהצעה לגנות את סוריה על האלימות נגד המפגינים, שמצידם מאיימים לחולל "מהפכה מאסיבית" עד לסילוקו של אסד

בזמן שבשאר אסד ממשיך להזרים כוחות צבא גדולים למוקדי העימות, ומספר ההרוגים רק עולה, מחריפים הטונים בקהילה הבינלאומית נגד הדיכוי האלים של מחאת האופוזיציה נגד השלטונות בדמשק. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון גינה היום את השימוש שעושה הצבא הסורי בירי טנקים ואש חיה נגד האזרחים המפגינים, והדגיש כי "על השלטונות בדמשק חלה חובה לכבד את זכויות האדם".

באן גם קרא "לערוך חקירה חיצונית של ההתרחשויות בסוריה", ואמר כי "רק דיאלוג שיוביל לשינויים אמיתיים ומרחיקי לכת יוכל להגשים את השאיפות הלגיטימיות של העם הסורי ולהשיב לשם את השלום ואת הסדר".

במקביל, על רקע שפיכות הדמים המתמשכת, תתכנס היום מועצת הביטחון של האו"ם לדיון בהצעת החלטה שהגישו בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל - הקוראת לגנות את סוריה על "האלימות הקטלנית שהיא מפעילה נגד אזרחיה".

למרות קריאות מזכ"ל האו"ם והדיון במועצת הביטחון, משתדלים בדמשק – לפחות למראית עין – לשדר עסקים כרגיל. השגריר הסורי לאו"ם, בשאר ג'עפרי, דחה את הביקורת בקהילה הבינלאומית ואמר כי "לסוריה יש ממשלה שמסוגלת לחקור בכוחות עצמה כל דבר בשקיפות מלאה. אין לנו מה להסתיר". לא ברור מה יעלה בגורל ההצעה לגנות את סוריה במועצת הביטחון, בשל אי הסכמה בנושא בין 15 החברות בה.

על תנועת הטנקים המסיבית הסבירו בסוכנות הידיעות הרשמית של סוריה - סאנ"א - כי מדובר ב"כוחות צבא שמנהלים מרדף אחר כנופיות טרור קיצוניות בדרעא ובפרברים הכפריים שלה". גורם צבאי שצוטט בדיווח האשים כי אותם "טרוריסטים" עלומים הם שתוקפים אזרחים תמימים ועמדות צבאיות, והביאו למותם של שלושה חיילים ולפציעתם של 15 אחרים.

טנקים סביב דמשק, ילדה בת 6 נורתה למוות בדרעא

בסוריה עצמה דווח היום מפי עדי ראייה כי מובילי טנקים הנושאים עשרות כלים נראו בכביש הטבעתי סביב הבירה דמשק. במקביל תועדו עשרות טנקים בתנועה על מובילים לתוך העיר דרעא, מוקד ההפגנות בדרום המדינה, שם דיווחו עדי ראייה על 5 בני אדם שנהרגו אתמול מאש צלפים של כוחות הביטחון הסוריים, בהם גם ילדה בת 6 בלבד. תושבי דרעא טוענים כי הם לא יכולים לקבור את הרוגיהם, משום שכוחות הביטחון הסוריים השתלטו על בית הקברות המקומי.

גורמי האופוזיציה בסוריה מדווחים היום כי מניין ההרוגים מאש כוחות הביטחון של אסד בששת השבועות האחרונים, מאז פרצה שם המחאה, עומד על 453 בני אדם. ארגון זכויות האדם הסורי "סוואדיש" קרא לחברות מועצת הביטחון לפתוח בהליכים פליליים נגד בכירי השלטון בדמשק בבית הדין הבינלאומי בהאג.

אנשי אופוזיציה במדינה איימו לערוך "מהפכה עממית מאסיבית", אלא אם ייכנע אסד לדרישותיהם ויכונן בסוריה משטר דמוקרטי. "רק צעד כזה יוכל להציל את העם מפני התרסקות לתהום של אלימות, תוהו ובוהו ומלחמת אזרחים", נמסר בהודעה מטעמם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק