הערכה: סוף שלטונו של אסד עוד רחוק

מנהיגי המערב גינו היום, לא בחריפות יתרה, את הידרדרות המהומות בסוריה ואת ירי כוחות הביטחון הסוריים על מפגינים בחבל החוראן. למרות זאת, לאיש אין כוונה להתערב בנעשה והאינטרס הוא שבשאר אסד יישאר בשלטון

עם החרפת המהומות בסוריה ושילוב כוחות הצבא בדיכוי המפגינים בעיר דרעא, הגיעה היום מרחבי העולם גם שורה של גינויים לפעולות המשטר, אך כרגע נראה שאין כוונה ממשית להתערב בנעשה שם.

ההצהרות שהשמיעו מנהיגי המערב נחרצות במידה, לפעמים מטילות את האחריות גם על המפגינים, אך אינן נושאות איום בהתערבות חיצונית.

מעבר לכך שאובמה ובעלי בריתו מאוכזבים מכך שהפעולה הצבאית בלוב אינה מביאה את התוצאה המיוחלת, גם ההתפתחויות במצרים לא עונות על הציפיות, ונראה שדווקא נכונותו של אסד להיגרר למרחץ הדמים ויכולתו להפעיל את גורמי הביטחון, הן שמביאות את שירותי הביון במערב להעריך, שסוף שלטונו של אסד, עדיין רחוק.

הסיבה להערכה היא גם העובדה שכרגע, הישארות אסד בשלטון היא לא האינטרס בלונדון, וושינגטון, פריז וטורקיה, אלא גם בירושלים ובטהרן. זאת מפני שאסד נחשב גורם מייצב באזור. לסוריה יש מאפיינים ופוטנציאל להפוך שוב למדינה סקטוריאלית ומפוררת, ממש כמו עירק, ובזה איש אינו מעוניין.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק