סוריה: "החיילים הורגים טרוריסטים ולא טובחים באזרחים"

גורמים סורים מכחישים הלילה כי החיילים טובחים באזרחים ואומרים כי הצבא נכנס לדרעא בגלל קריאות התושבים להילחם בטרוריסטים שמעוררים מהומות. קודם לכן הגיעו דיווחים לפיהם ישנם חיילים המסרבים פקודה ולא יורים באזרחים. כך נראה יום של קרבות בדרעא

גורמים רשמיים בסוריה מכחישים את הטבח שמבצעים כוחות הצבא בדרעא. על פי פרסומים בסוכנויות הידיעות, הגורמים טוענים כי הצבא נכנס לדרעא בעקבות פניית תושבים עצמם, שהתלוננו כי קבוצות טרור הן אלו שמעוררות במקום מהומות. על פי הגורמים, החיילים שהגיעו לעיר הורגים טרוריסטים, ולא סתם אזרחים.

מוקדם יותר הערב החלו להגיע דיווחים מהאופוזיציה הסורית, על עימותים שנרשמו בין דיוויזיה 5, שהיא דיוויזיה צבאית רגילה, לבין דיוויזיה 4, השייכת לאחיו של בשאר אסד. על פי אותם דיווחים שאין להם אישור רשמי, ישנם חיילים המסרבים לציית לפקודות ירי.

לעומת זאת, על פי פרסום ב"לוס אנג'לס טיימס", חיילים סורים אמרו כי הם אינם מעוניינים לירות בבני עמם, אולם הם הביעו חשש כי אם לא יירו - נאמניו של אסד יהרגו אותם.

ארה"ב "שוקלת סנקציות"

מקורות בממשל האמריקני הודיעו הערב כי ארצות הברית שוקלת הטלת סנקציות על סוריה בשל הטבח באזרחים בדרעא ובערים נוספות. האמריקנים הודיעו כי בין הסנקציות, נשקלת הקפאת נכסים והפסקת יחסי המסחר בין המדינות.

בפעם הראשונה מאז פרוץ המהומות, אסד הטיל את הצבא הסדיר למערכה. הוא עושה את זה קודם כל בדרעא בירת החוראן, במהלך שתכנן כבר כמה ימים. למקום נכנסו כוחות עם טנקי T-72 ופלוגות חיל רגלים כדי לגבות את שירותי הביטחון הפנימי שמבצעים סריקות ומעצרים. פעולה דומה מתרחשת גם בשתי עיירות בעיבורי דמשק וכן בעיר החוף ג'בלא.

מניין ההרוגים הרשמי שנמסר הערב עומד על 18, אך לפי דיווחים לא מאומתים עובר את ה-30 בדרעא ובסביבתה בלבד. עד כה הצבא מציית לפקודות הנשיא, אך ברחבי סוריה קוראים להמשיך במרי. בערים נוספות מנפצים את הפסלים של בני משפחת אסד ומכינים להם גרדומים. פעילי זכויות אדם מדווחים כי "גופות בדרעא נערמות", וכי ישנם עשרות פצועים ורבים שנעדרים.

מחוז החוראן נותק מחשמל

המפגינים מדווחים כי מחוז החוראן כולו נותק מחשמל, וכך גם אמצעי התקשורת. בעקבות כניסת כוחות הצבא לעיר, הודיע בשעות הצהריים בכיר ממשל ירדני כי מעברי הגבול עם סוריה נסגרו. "המעברים בדרעא ובנסיב נסגרו לתנועה מהצד הסורי", הודיע הבכיר הירדני. "ההחלטה קשורה למבצע הצבאי הנרחב המתנהל באזור". למרות זאת, בצד הסורי הכחישו את הדברים והודיעו כי המעבר פתוח כרגיל.

המפגינים ממשיכים להעלות לרשת קטעי וידאו רבים המתעדים את הנוכחות הצבאית הערה בעיר, וכן את האש שנפתחת מצדם של החיילים הסורים. באחד מקטעי הווידאו שעלה הבוקר לרשת, נראים מספר חיילים מתמקמים בסמוך לטנק החונה בלב שכונת מגורים. לאחר מכן מתועד התותחן על הטנק יורה באוויר. 

אך ההפגנות נגד המשטר הסורי נמשכות גם במוקדים נוספים היום, ונמשכות גם בסמוך לבירה דמשק. מאחד הפרברים הסמוכים לעיר, הנקרא "א-נשאביה", הגיע היום תיעוד וידאו קשה לצפייה בו נראים עשרות הרוגים ופצועים שוכבים במרכזו של כביש בעיירה, כשברקע נמשכים קולות הירי באזור. הצלמים, תושבי העיירה עצמה, מתקשים לעכל את האסון שפקד את המקום, זועקים לעזרה ומתחילים לפנות את הגופות והפצועים - תחת אש כבדה.

"הרפורמות של אסד - באמצעות הטנקים"

תיעוד וידאו אחר מדרעא, שהועלה לרשת לפנות בוקר, מראה עשן המיתמר מאחד המבנים בעיר, עם כניסת הכוחות הסוריים - כשברקע נשמעים קולות ירי עזים. "עשרות גופות מוטלות ברחובות", סיפר תושב דרעא הבוקר. "האמבולנסים מנסים להעניק טיפול לפצועים בשטח, אך כוחות הצבא מונעים זאת מהם. הצלפים יורים על כל אדם שנע ברחוב, אפילו על הפצועים".

"החיילים הסורים הללו...במקום להילחם בגולן - הם נלחמים בעם שלהם", נשמע תושב דרעא אחר באחד מקטעי הווידאו. "תמות נפשי עם דרעא". סרטון וידאו נוסף שהועלה בשעות הבוקר המאוחרות, מציג את אחד הטנקים הסורים נוסע ברחובות דרעא. "כך הצבא הסורי משחרר את העיר",  נשמע אחד האזרחים במקום. "אלו הן הרפורמות של בשאר אסד. הוא מבצע רפורמות באמצעות טנקים".