דיווח: צבא סוריה פלש לראשונה לדרעא, 5 נהרגו

המשטר הסורי מנסה לדכא את המרד בכל מחיר: כלי תקשורת המזוהים עם המפגינים דיווחו לפנות בוקר כי לראשונה מאז פרוץ המהומות בסוריה, פלשו כוחות צבא לדרעא. "המשוריינים ברחובות", אמרו עדי ראייה. ע"פ הדיווחים, 5 בני אדם נהרגו לפנות בוקר. ארגון זכויות אדם: להעמיד את אסד לדין

המפגינים מניפים את דגל סוריה (AP)

 

 

 

 

 

לראשונה מאז פרוץ המהומות בסוריה, פלשו לפנות בוקר כוחות צבא וכוחות מיוחדים אל רחובות דרעא בניסיון להשליט סדר ולדכא את המהומות - כך מדווח הבוקר באתרי אינטרנט המזוהים עם המפגינים. קטעי וידאו חדשים המופצים בכלי התקשורת המזוהים עם המחאה מעידים, לכאורה, על פלישת כוחות הצבא של הנשיא אסד אל תוך העיר - לאחר שבסוף השבוע השלימו את ההיערכות מחוצה לה.

"כוחות הצבא וכוחות מיוחדים פלשו לעיר לפנות בוקר", דיווחו הבוקר עדי ראייה בעיר. "טנקים ומשוריינים נמצאים ברחובות". על פי הדיווחים בשעות הבוקר, לפחות חמישה בני אדם נהרגו בעיר, עם פלישת כוחות הצבא.

במהדורת החג אמש פרסם לראשונה פרשננו אהוד יערי תמונות של היערכות הצבא באזור, הוכחה נוספת לניסיונות המשטר לדכא את המהומות בכל מחיר. השלטונות בדמשק ממשיכים לטעון כי ההתנגשויות במדינה הן מזימה של סוכנים המעוניינים לזרוע הרס בסוריה.

"להעמיד את אסד לדין"

בתוך כך, גוברת הביקורת על התנהלות המשטר הסורי. ארגון זכויות אדם בינלאומי בשם "מועצת המשפטנים הבינלאומית", ובו נוטלים חלק משפטנים ועורכי דין מכל העולם, קורא להעמיד לדין את בשאר אסד לדין על ההוראה לפתוח באש לעבר מפגינים - כפי שמדווח הבוקר העיתון הבריטי ה"טלגרף". על פי הדיווח, הארגון טוען כי מאז פרוץ המהומות בחודש מרס, נהרגו כ-350 בני אדם, ובשל כך קרא הארגון למועצת הביטחון לכנס דיון דחוף במתנהל בסוריה בשל העובדה שמתרחש במדינה "רצח המוני", על פי העיתון.

במקביל, קראה גם טורקיה בסוף השבוע לשים סוף למרחץ הדמים בסוריה. בכלי התקשורת הטורקיים דווח כי הממשל באנקרה הצטרף בימים האחרונים לקריאה של מדינות אירופה להפסקת השימוש באלימות כלפי המפגינים, וזאת לאחר שפניותיו של ראש הממשלה ארדואן לנשיא אסד בדרישה לערוך רפורמות - עלו בתוהו.