סוריה מכחישה: "נהרגו רק 10 מפגינים - אבל לא מאש כוחות הביטחון"

סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה מדווחת, בניגוד לידיעות על 103 הרוגים אתמול ב"יום הדמים" במדינה, כי לאחר תפילות יום השישי נהרגו "רק" עשרה מפגינים. לפי הדיווח, גם הם לא נהרגו מאש כוחות הביטחון של הנשיא אסד - אלא מעימות עם "קבוצה שלישית". פעילי זכויות האדם בסוריה דוחים את הדיווח

שקט מתוח בסוריה: לאחר המהומות הקשות אתמול, בהן נהרגו לפי הדיווחים במדינה 103 מפגינים נגד המשטר, מתרחשות היום ברחבי המדינה הלוויות רבות. טרם נרשמו הפרות סדר או עימותים עם כוחות הביטחון של הנשיא אסד, אך האזרחים מאמינים שזהו רק עניין של זמן.

רוב תושבי דמשק לא יצאו הבוקר מבתיהם, כך דיווח לסוכנות הידיעות רויטרס אחד האזרחים. "היום נערוך את ההלוויות, אנחנו מודאגים שבמהלכן יישפך עוד דם, מה שיעורר עוד מהומות ועוד מוות", אמר. "זה כמו כדור שלג, זה נהיה גדול יותר ויותר, הזעם גובר והרחוב רותח".

פעילי זכויות האדם בסוריה מדווחים היום כי 103 בני אדם נהרגו אתמול, כשכוחות הביטחון של נשיא סוריה בשאר אסד ירו קליעים וגז מדמיע לעבר אלפי מפגינים בכל רחבי המדינה. מדובר ביום הקטלני ביותר מאז תחילת המחאה נגד אסד, לפני כחודש. לעומת זאת, סוכנות הידיעות הסורית, מטעם הממשל, דיווחה כי נהרגו רק עשרה מפגינים וגם זה - רק מעימותים של מפגינים עם קבוצה "שלישית", כך בדיווח, ולא מאש כוחות הביטחון.

רשת הטלוויזיה "אל ג'זירה" עדכנה כי שלוש הלוויות, ככל הנראה של מפגינים שנהרגו אתמול, כבר התקיימו היום בעיר ברזה. אלפים נכחו במקום וקראו קריאות נגד אסד, אך לא התפתח עימות עם כוחות הביטחון.

 

 

 

 

 

 

 

 

רשת הטלוויזיה "אל ג'זירה" עדכנה כי שלוש הלוויות, ככל הנראה של מפגינים שנהרגו אתמול, כבר התקיימו היום בעיר ברזה. אלפים נכחו במקום וקראו קריאות נגד אסד, אך לא התפתח עימות עם כוחות הביטחון. פעיל סורי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "כשיש לך כוחות ביטחון שהם בריונים, זה קשה לחשוב שהם לא יירו לתוך הקהל. זה מעגל של הלוויות והפגנות".

אובמה גינה בחריפות: "אסד משתמש באירן"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה גינה הלילה (שעון ישראל) בחריפות את הרג המפגינים נגד המשטר בסוריה ואמר כי השימוש "השערורייתי" של הממשל באלימות צריך להסתיים "ועכשיו". אובמה גם האשים את אסד כי הוא משתמש באירן כדי לדכא את המהומות.

אובמה הוסיף בהצהרה מיוחדת, כי ביטול חוקי החירום המיוחדים בסוריה ומתן אפשרות להפגין בחלק מהמקומות, הם "אינם רציניים" לאור אירועי יום שישי. הוא קרא לאסד לשנות את מסלולו ו"לציית לרצון העם ולתת להם מה שהם מחפשים - חופש ביטוי, התאגדות, אסיפה והיכולת לבחור במנהיגיהם".

"במקום להקשיב לעם, הנשיא אסד מאשים גורמים חיצוניים בזמן שהוא מחפש סיוע אירני בדיכוי האזרחים", הוסיף אובמה בהצהרה החריפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק