לקראת יום הזעם: הצבא פורס כוחות גדולים

כוחות הביטחון בסוריה נערכים היום בכוחות מתוגברים לקראת מה שצפוי לקרות בתום תפילת יום השישי במסגדים, אז יציפו רבבות בני אדם את הרחובות בהפגנת זעם גדולה נגד המשטר. למרות שאסד ממשיך לבצע צעדים למען אזרחיו, אלו ממשיכים לדרוש את הסתלקותו המידית מהשלטון

 דריכות בסוריה לקראת "יום הזעם" והפגנות הענק שצפויות היום לאחר תפילות יום השישי: כוחות גדולים של משטרה, חיילים ורכבים צבאיים מסיירים בשעות האחרונות בסמוך לשלוש הערים הגדולות בסוריה, זאת בניסיון למנוע את התלקחות המהומות.

כוחות הביטחון במדינה מעריכים כי ייאלצו להתמודד עם רבבות מפגינים ברחובות הערים, מספר שעלול להגיע גם למאות אלפים גם בחוצות הערים. כוחות הביטחון הצהירו בעבר כי לא יהססו להפעיל כוח מול המפגינים, אם יהיה צורך בכך.

הלילה דווח בעיר חומס שבמערב המדינה על שקט מתוח, זאת בעקבות פריסה מוגברת של כוחות הביטחון, חלקם במדים צבאיים והאחרים בלבוש אזרחי. בחומס אירעו עד עכשיו העימותים האלימים ביותר בין המפגינים לבין כוחות הביטחון.

במשטר מקווים לעבור בשלום את "יום הזעם" בשלום ומודאגים מאוד מההתפתחויות בחומס, זאת מתוך חשש שאלו יסחפו ערים מרכזיות נוספות במדינה, כמו חלב ודמשק. אם זה יקרה, תהיה לאסד בעיה להחליף את המשטר.

בשבועות האחרונים עלה רף הדרישות של המפגינים מנשיא סוריה בשאר אסד וכעת הם דורשים את פרישתו המידית. למרות שמבחינת המפגינים הגיע רגע האמת, אין להם את היכולת לשתק את המדינה ולהשבית את עורק החיים. ככל שאסד מוותר להם יותר, כמו למשל בביטול תקנות הביטחון, כך גם הדרישות שלהם הולכות ומתגברות.

"אם אסד יפול - גם ישראל"

במהלך אתמול הציפו את המפגינים ברחובות, תוך כדי שהם קוראים סיסמאות בערבית נגד הנשיא המכהן, ואף פונים באנגלית לכלי התקשורת הזרים. "אם יפול אסד - גם תיפול ישראל", צעקו אמש המפגינים ברחובות דרעא, כשם ממשיכים בתהלוכות, עם שלטים הקוראים לאסד לחזור למקצועו כרופא עיניים ולפתוח מרפאה.

למרות המחאה, בסוריה עדיין המהפכה עדיין לא מושלמת. אך הנשיא אסד חושש מאוד ממה שעלול להיות היום, ולשם כך זימן אליו 40 מנכבדי העיר חלב על מנת להציע להם חבילת הטבות כלכליות ובלבד שחלב לא תצא מחר לרחובות. זאת, כי גם אסד מבין כי כל זמן שחלב ודמשק נשארות בהפגנות מצומצמות, פחות או יותר, לא תהיה הפיכה בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק