תיעוד: ה"קומנדו" של החמאס נגד רוצחי הפעיל האיטלקי

יחידה מיוחדת של חמאס פשטה אתמול על הבית בו שהו 3 החשודים ברצח פעיל זכויות האדם האיטלקי, ויטוריו אריגוני, במבצע שהסתיים במותם של שניים מהחשודים ובלכידתו של השלישי. רשת "אל-ג'זירה" תיעדה את רגעי ההשתלטות על הבית: מהקרב על הגג, דרך גלישה בסנפלינג לחלונות הבית ועד כניעתו של אחד הפעילים. כך זה נראה

בחמאס הבטיחו למצות את הדין עם רוצחיו של פעיל זכויות האדם האיטלקי הפרו-פלסטיני ויטוריו אריגוני - ואתמול גם קיימו. שניים מהחשודים ברצח האיטלקי חוסלו ופעיל נוסף נפצע במהלך ניסיון ההשתלטות של הכוחות המיוחדים של החמאס על בית בו שהו השלושה ברצועת עזה. רשת "אל-ג'זירה" שידרה תמונות בלעדיות ממבצע ההשתלטות הדרמטי על הבית, בהן נראה הקרב על גג הבית, דקה אחר דקה.

תמונות המבוקשים שפורסמו שלשום על ידי משרד הפנים של החמאס, הן של בילאל אל-עומרי, מוחמד אל-סלפיתי - שניהם תושבי הרצועה, וכן של אזרח ירדני שהגיע לעזה דרך המנהרות, עבד אל-רחמן אל-בריזאת - כולם פעילי ארגון "א-תווחיד ואל-ג'יהאד", המזוהה עם אל-קאעידה ברצועה. מידע מודיעיני שקיבלו מנגנוני המודיעין של החמאס הוביל אותם לאחד מהבתים במחנה הפליטים נוסייראת במרכז רצועת עזה, בו שהו המבוקשים.

בשלב זה, על פי הדיווחים בכלי התקשורת הערביים, וכן על פי הגירסה של משרד הפנים בעזה, החל משא ומתן שארך מספר שעות בין אנשי החמאס לשוהים בבית. כוחות הביטחון של חמאס קראו לשלושה לצאת מן הבית, ואף גייסו את אחת הנשים בבית על מנת לשכנע אותם לצאת ולהסגיר את עצמם. ואולם, לאחר שהשלושה סירבו לעשות זאת - הוחלט לצאת לפעולה צבאית שתביא למעצרם.

בתמונות הבלעדיות שפורסמו ברשת "אל-ג'זירה", נראית היחידה המיוחדת של החמאס בפעולה: מספר מאנשיה מטפסים באמצעות סולם לגג, חלקם מתפרסים בצדו ואחרים משתלשלים בחבלים מהגג לחלונות הבית. בתוך הבית עצמו התחוללה הדרמה: בריזאת, שהבחין בפריצה לבית, השליך רימון לעבר שני חבריו במטרה להרוג אותם לפני שייעצרו. הוא הרג את אל-עומרי ופצע את סלפיתי. לאחר מכן, כשהבין כי הקרב אבוד, כיוון בריזאת את נשקו לעבר ראשו שלו ושם קץ לחייו. מצלמות "אל-ג'זירה" תיעדו את מעצרו של סלפיתי, שהסגיר עצמו לידי הכוחות של החמאס על גג הבית.

האיטלקי הוצא להורג עוד לפני תום האולטימטום

האירוע בסוף השבוע היווה פרק נוסף במלחמת החורמה שמנהל החמאס בארגוני הג'יהאד העולמי הפועלים ברצועת עזה ואשר קוראים עליו תיגר מבית. בשבוע שעבר דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי חילופי אש קשים התנהלו בין אנשי כוחות הביטחון של החמאס לבין פעילי ארגון "א-תווחיד ואל-ג'יהאד", בכמה שכונות ברצועת עזה.

תיעוד הווידאו של אריגוני החטוף פורסם ביום חמישי האחרון על ידי שוביו, שהציבו לחמאס אולטימטום של 30 שעות לשחרור בכיר הארגון בו הם פועלים, ואשר נעצר על ידי כוחות החמאס בעבר. ואולם, במשרד הפנים בעזה טענו כי עוד בטרם פקע מועד האולטימטום - הוצא אריגוני להורג. פעילי שלום ברצועת עזה וברחבי העולם הביעו זעזוע עמוק מהוצאתו להורג, ובחמאס הבטיחו לממשלת איטליה למצות עם הרוצחים את הדין.