ועדת חקירה קבעה: מובארק אחראי להרג האזרחים במצרים

הוועדה שחוקרת את אירועי ההתקוממות במצרים פרסמה הערב דוח בו נקבע: הנשיא המודח שותף מלא להרג 846 האזרחים במהלך ההפגנות נגדו. בעבר נאמר כי אם יוכח שמובארק הורה להרוג מפגינים - דינו יהיה מוות. בדוח מצוין כי ההרוגים נורו בראשם ובחזם ובקרב הפצועים רבים התעוורו

לפחות 846 אזרחים נהרגו במצרים, במהלך שלושת השבועות של ההתקוממות נגד הנשיא המודח חוסני מובארק. כך מסרה הערב הוועדה הממשלתית המצרית שהוקמה במדינה לחקירת הרג האזרחים.

הוועדה, בראשותו של השופט עומר מרוואן קבעה כי הנשיא המודח מובארק אחראי באופן אישי להרג המפגינים וכי הוא שותף מלא לעבירות הרג חפים מפשע.

"הפגיעות הקטלניות נוצרו בעקבות ירי כדורים היישר לראש ולחזה", נכתב בדוח הוועדה. עוד צוין בדוח "מספר גבוה מאוד של פגיעות בעיניים". פגיעות אלו מילאו את בתי החולים, ורבים מהנפגעים ששרדו איבדו את מאור עיניהם.

מפלגתו של מובארק פורקה ונכסיה הולאמו

בסוף השבוע שעבר הורה בית המשפט העליון לעניינים מנהליים במצרים לפרק את מפלגתו של מובארק. במקביל הועבר המנהיג שהודח מכיסאו לבית חולים צבאי בקהיר.

השופטים נענו לאחת מדרישותיהם המרכזיות של המפגינים והחליטו על פירוק המפלגה הלאומית-דמוקרטית, מפלגת השלטון לשעבר. עוד קבע בית המשפט כי נכסי המפלגה יועברו לידי המדינה. החלטה זו תמנע מהמפלגה להשתתף בבחירות הצפויות בסוף השנה

הנשיא המודח הועבר לפני מספר ימים באמצעות מסוק צבאי מבית החולים בשארם א-שייח, שם אושפז בעקבות אירוע לב, לבית חולים צבאי בבירה קהיר. מובארק ישהה בתנאי מעצר בקומה הרביעית של "המרכז הרפואי העולמי" עד לתום חקירתו, בגין חשדות לעבירות שחיתות והוראה לירות במפגינים נגדו במהלך המהפכה.

"מובארק צפוי לעונש מוות"

בימים האחרונים התקבלו דיווחים במצרים על מעצרו של הנשיא לשעבר יחד עם בני משפחתו, זאת בחשדות שונים, וביניהם גניבה של מיליארדים מהעם המצרי. על פי ההערכות של כלי התקשורת במצרים, צפוי משפטו של מובארק להיערך לפחות כשנה. במהלך התהליך שלפני המשפט, צפוי צוות החקירה לחקור את מובארק בנושא החשד לגניבה, שחיתות וגם בעניין ההאשמות הקשות כי הורה לאנשיו להרוג מפגינים. על פי דיווח בעיתון המצרי "אל אהרם", שציטט את נשיא בית המשפט לערעורים בקהיר זכריה שאלש, אם יורשע מובארק הוא צפוי לעונש מאסר עולם ואפילו להוצאה להורג בתלייה.

בנוסף התקבלו דיווחים כי מי שאחראי לראיות נגד מובארק הוא שר הפנים שלו לשעבר חביב אל-אדלי, מי שעומד בעצמו למשפט ונאשם כי הורה לירות במפגינים נגד המשטר.

"אם יוכח שמובארק אכן הורה להרוג מפגינים, הוא יקבל את אותו העונש שיינתן למי שביצע את הפקודות האלו, וזה בהחלט יכול להגיע להוצאה להורג", אמר היום שאלש. "אם לא נצליח להוכיח שכך הדבר, הוא יקבל בחזרה את חייו", הוסיף.