מרוקו: פעילים יוזמים הפגנות ענק

"אנו קוראים להפגנה שלווה בכל הערים כדי לשים קץ לשחיתות, הפגנה למען הצדק ודמוקרטיה אמיתית במדינה שלנו", אומר אחד הפעילים שמארגנים הפגנות המוניות ביום ראשון הקרוב. המלך מוחמד השישי מנסה לערוך רפורמות, אבל אולי זה מאוחר מידי

מהומות בעולם הערבי, בקרוב גם במרוקו? (AP)

המחאה ברחבי העולם הערבי מתפשטת: תנועת נוער במרוקו קוראת דרך הפייסבוק לאזרחים ופעילי ארגוני זכויות אדם במדינה, לצאת ביום ראשון הקרוב לרחובות, כדי להפגין נגד השחיתות במדינה.

הממשל במרוקו הודיע כי הוא מתכנן להילחם בתופעת השחיתות, ואף יזם תכנית הכוללת בין היתר חוק שמגן על מי שימסור מידע שיביא לחשיפת מתן וקבלת שוחד. אבל למרות המאמצים, מרבית תושבי מרוקו לא חושבים שהתכנית יעילה, ובטוחים שהמערכת השלטונית במדינה מושחתת מהשורש.

על פי הדיווח, הפעילים שמארגנים את ההפגנות מקושרים ל-45 אלף גולשים דרך הרשת, ונמצאים בקשר פעיל עם רוב הארגונים האזרחיים הלא-ממשלתיים.

המלך מנסה לעשות רפורמות

"אנו קוראים להפגנה שלווה בכל הערים כדי לשים קץ לשחיתות, ולהביא צדק ודמוקרטיה אמיתית למדינה שלנו", מסביר אחד הפעילים בסרטון וידאו שהועלה בדף הפייסבוק של הקבוצה. מפעילי היוזמה, שעדיין לא קיבלה את יחס המפלגות הגדולות, מנסים להפעיל כעת לחץ ישיר על המלך מוחמד השישי.

מאז תחילת המהומות בעולם הערבי, קרא מלך מרוקו לשינוי שיטת הממשל במדינה, לבחירת ראש ממשלה ולהעברת הכוח הפוליטי מהבירה לרשויות אזוריות.

אך למרות שהמלך מוחמד הוא דמות במדינה מסבירים פרשנים מרשת CNN, כי הוא לא יכול להבריא את המערכת השלטונית כולה. הקהילה הבינלאומית דווקא רואה בתכנית הרפורמות של המלך תכנית ראויה שצריכה לקבל את תשומת ליבו של כל העולם הערבי.