היסטוריה בסוריה: אסד ביטל חוקי החירום אחרי כ-50 שנה

אסד הבטיח וקיים – לאחר כ-50 שנה בוטלו חוקי החירום בסוריה בניסיון לפייס את העם הסורי. אולם למרות ביטול החוקים המחאה בסוריה לא שוקטת והמפגינים ממשיכים למלא את ככרות הערים. בחומס מדווחים על 4 הרוגים מירי אש חיה

בנאום שנשא נשיא סוריה בשאר אסד בשבת האחרונה בפני עמו, הבטיח הנשיא לבטל כבר השבוע את חוקי החירום שהיו בתוקף במדינה ב-50 השנים האחרונות. היום מקיים אסד את הבטחתו ומכניס את ביטול החוקים לתוקף, בניסיון לפייס את עמו המתקומם נגדו.

על פי הדיווחים, אסד ביטל את בית הדין לענייני ביטחון, שיועד להעמדת אסירים פוליטיים לדין. בנוסף אושר חוק המאפשר הפגנות שיוגדרו כ"לא אלימות". חוקים לחוד ומציאות לחוד - הדבר אינו משתיק את המחאה שרק הולכת וגוברת ונכנסת לחודש השני. אלפי מפגינים מתרכזים בככרות הערים, אך הנשיא וצבאו הנאמן לו מגיבים ביד קשה. כוחות הביטחון הסוריים פתחו היום פעם נוספת באש חיה לעבר מפגינים, מדובר בעיר האחרונה שהצטרפה למחאה, העיר חומס.

עדי ראייה מסרו כי עד שעות הצהריים הפכה העיר ל"עיר רפאים", כשהחנויות, שווקים ובתי הספר נסגרו. על פי הדיווחים, ארבעה בני אדם נהרגו היום בהפגנות, בנוסף ל-17 שנהרגו בעיר בת 700 אלף התושבים ביום ראשון בלילה.

המפגינים "ערפו" את ראשו של אסד

ומי שמחפש עוד שיאים שנשברו בגל המחאה הנוכחי נגד השלטון ימצא שיא כזה בתיעוד וידאו שהופץ בכלי התקשורת המזוהים עם המפגינים, ומראה כיצד עשרות בני אדם גוררים פסל שהופל בעיר, ככל הנראה של נשיאה הקודם של סוריה חאפז אסד, ועורפים את ראשו.

האירוע עצמו, על פי דיווח המפגינים, התרחש שלשום בדרעא - "בירת ההפגנות" נגד משטרו של אסד. לפני כחודש הופל בעיר פסל אחר של חאפז אסד, וכעת טוענים המפגינים כי מדובר בפסל נוסף. אך הפעם, בשונה מהמקרים הקודמים, מתועדים עשרות מפגינים גוררים את הפסל ברחובות העיר כשהם בועטים ומכים במקלות את ראשו של הפסל. לבסוף, ראשו נעקר מן המקום - לקול תשואות ההמונים. שני מפגינים מתועדים אוחזים בראשו של אסד ומנפצים אותו אל הקרקע מספר פעמים.