מסמך ויקיליקס: "ארה"ב תמכה באופוזיציה הסורית"

האם ארה"ב סייעה במאמצים להפעלת משטר אסד? ע"פ מסמך שנחשף ב"ויקיליקס", העביר הממשל האמריקני מיליוני דולרים לתחנת טלוויזיה של האופוזיציה בסוריה, לצד סיוע כספי נוסף לפעילות נגד הממשל. לא ידוע אם המימון נמשך היום, אך שגרירות ארה"ב בדמשק ייעצה להפסיקו

האם ארה"ב ניסתה לתמוך בחשאי בהפלת משטרו של בשאר אסד בסוריה? כך לפחות עולה ממסמך נוסף שהודלף על ידי אתר ויקיליקס ופורסם הלילה באתר "וושינגטון פוסט". על פי המסמך, מימנה בחשאי מחלקת המדינה האמריקנית גורמי אופוזיציה סורים.

בין הגורמים שמומנו על ידי האמריקנים נמנית גם תחנת טלוויזיה בלוויין ששידרה תכניות נגד הנשיא המכהן אסד. מדובר על מימון שהחל בשנת 2005, לאחר תחילת הקיפאון ביחסים בין שתי המדינות, והוא נמשך גם בתקופת של הנשיא הקודם ג'ורג' בוש וגם בזו של הנשיא הנוכחי ברק אובמה.

לא ידוע אם המימון נמשך גם היום. עם זאת, מבחינת המסמכים עולה כי הועברו כספים לגורמי אופוזיציה במדינה לפחות עד חודש ספטמבר 2010.

סכום המימון: 6 מיליון דולרים

מהמסמכים עולה כי במהלך שנת 2009 העבירה השגרירות האמריקנית בדמשק הודעה דחופה לוושינגטון, לפיה ההערכות הן כי גורמי מודיעין בסוריה גילו על המימון ולפיכך המליצו להפסיקו. לטענת אותם גורמים בשגרירות עשוי היה המשך המימון להביא לפגיעה בשיקום יחסי שתי המדינות.

"הרשויות בסוריה יסתכלו על המימון האמריקני לגורמי אופוזיציה כניסיון להפיל את הממשל ולפגוע בו", נכתב אז במברק שהועבר מהשגרירות לוושינגטון. "לא בטוח שהמהלך הזה כבר פרודוקטיבי", הוסיף אותו גורם רם דרג שהוצג על ידי ארה"ב במדינה.

תחנת הטלוויזיה "ברדה" משדרת בסוריה מאז אפריל 2009. לאחרונה החלו אנשי התחנה לסקר בהרחבה את המהומות נגד משטרו של אסד. התחנה נחשבת למקורת לתנועת הצדק והפיתוח, ארגון אופוזיציה סורי שפועל בלונדון. מהמסמכים עולה כי החל מ-2006 הועברו כשישה מיליון דולרים להפעלת שידורי התחנה.

בחודש ינואר חשף אתר "ויקיליקס" מסמך לפיו פעלה ארצות הברית על מנת לקדם את הדמוקרטיה במצרים, באמצעות מימון גופים פוליטיים שעמדו במרכז ההפגנות נגד משטרו של הנשיא מובארק. במסמך אף נחשף כי במסגרת תכנית הממשל הופעלה תכנית שמטרתה להגביר את השתתפותו של ארגון "האחים המוסלמים" בתהליך הדמוקרטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק