מצרים: מפלגתו של מובארק פורקה, הנשיא לשעבר הועבר לקהיר

נשיא מצרים לשעבר מובארק הועבר במטוס משארם א-שייח לבית החולים הצבאי בקהיר, שם הוא מאושפז בתנאי מעצר. במקביל הורה בית הדין המצרי על פירוק מפלגת השלטון לשעבר והחרמת כל נכסיה. החלטה זו תמנע מהמפלגה להשתתף בבחירות הצפויות בסוף השנה

הטבעת מתהדקת: בית המשפט העליון לעניינים מנהליים במצרים הורה הערב לפרק את מפלגתו של הנשיא המודח חוסני מובארק. במקביל הועבר המנהיג שהודח מכיסאו לבית חולים צבאי בקהיר.

השופטים נענו לאחת מדרישותיהם המרכזיות של המפגינים והחליטו על פירוק המפלגה הלאומית-דמוקרטית, מפלגת השלטון לשעבר. עוד קבע בית המשפט כי נכסי המפלגה יועברו לידי המדינה. החלטה זו תמנע מהמפלגה להשתתף בבחירות הצפויות בסוף השנה

הערב הועבר הנשיא המודח באמצעות מסוק צבאי מבית החולים בשארם א-שייח, שם אושפז בעקבות אירוע לב, לבית חולים צבאי בבירה קהיר. מובארק ישהה בתנאי מעצר בקומה הרביעית של "המרכז הרפואי העולמי" עד לתום חקירתו, בגין חשדות לעבירות שחיתות והוראה לירות במפגינים נגדו במהלך המהפכה.

"מובארק צפוי לעונש מוות"

בימים האחרונים התקבלו דיווחים במצרים על מעצרו של הנשיא לשעבר יחד עם בני משפחתו, זאת בחשדות שונים, וביניהם גניבה של מיליארדים מהעם המצרי. על פי ההערכות של כלי התקשורת במצרים, צפוי משפטו של מובארק להיערך לפחות כשנה. במהלך התהליך שלפני המשפט, צפוי צוות החקירה לחקור את מובארק בנושא החשד לגניבה, שחיתות וגם בעניין ההאשמות הקשות כי הורה לאנשיו להרוג מפגינים. על פי דיווח בעיתון המצרי "אל אהרם", שציטט את נשיא בית המשפט לערעורים בקהיר זכריה שאלש, אם יורשע מובארק הוא צפוי לעונש מאסר עולם ואפילו להוצאה להורג בתלייה.

בימים האחרונים התקבלו דיווחים כי מי שאחראי לראיות נגד מובארק הוא שר הפנים שלו לשעבר חביב אל-אדלי, מי שעומד בעצמו למשפט ונאשם כי הורה לירות במפגינים נגד המשטר.

"אם יוכח שמובארק אכן הורה להרוג מפגינים, הוא יקבל את אותו העונש שיינתן למי שביצע את הפקודות האלו, וזה בהחלט יכול להגיע להוצאה להורג", אמר היום שאלש. "אם לא נצליח להוכיח שכך הדבר, הוא יקבל בחזרה את חייו", הוסיף.

החוקר למובארק: "אתה אזרח מן השורה"

במהלך השבוע פורסמו פרטים חדשים מחקירתו של נשיא מצרים לשעבר, השופכים אור על רגעי הדרמה מחדר החקירות ועל התקף הלב שבו לקה מובארק במהלך החקירה. על פי הפרסומים, זעם מובארק על היחס לו זכה בחדר החקירות, בעיקר בשל העובדה שהתייחסו אליו כאל אזרח רגיל.

כך התנהלה השיחה בין מובארק לחוקר, דקות לפני שהתמוטט הנשיא המודח והועבר לבית החולים בשארם א-שייח':

החוקר למובארק: "אתה אשם כי..."

מובארק (מתפרץ לדבריו): "שכחת מי אתה ומה אתה. אתה מדבר עם נשיא הרפובליקה".

החוקר (קוטע את מובארק): "אל תרים את קולך במהלך החקירה. אתה אזרח מצרי מן השורה כעת. אני מדבר איתך בנימה של כבוד ועליך לענות לשאלות בלבד".

על פי הדיווחים, דקות לאחר מכן הוטחו בפניו של מובארק ההאשמות הקשות נגדו, המבוססות ככל הנראה על ראיות שונות, ובשלב זה התמוטט מובארק ונלקח לבית החולים.

גורמים משפטיים במצרים אמרו כי מובארק אינו זוכה ליחס מיוחד בחקירותיו. "מתייחסים אליו כאל אזרח מצרי מן השורה. מובארק אינו נמצא מעל החוק. אמצעי החקירה בהם נוקטים בתיק הזה - זהים לכל תיק אחר", אמר היום אחד הגורמים.

רוצים לקבל את כל העדכונים לפני כולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק