שופט בכיר במצרים: "מובארק צפוי לעונש מוות בתלייה, אם יורשע"

זכריה שאלש, מי שעומד בראש בית המשפט לערעורים בקהיר, חוזה שחורות לנשיא המודח חוסני מובארק. לדברי שאלש, אם יימצא שמובארק אכן הורה להרוג מפגינים, סופו יהיה למות בתלייה. גם התסריט ה"אופטימי", לדעתו של שלאש, כולל עונש מאסר עולם "בלבד". היום הועבר מובארק לבית חולים צבאי בקהיר

אם יורשע בכך שהורה לנאמניו להרוג מפגינים במדינה, צפוי נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק לעונש מאסר עולם ואפילו להוצאה להורג בתלייה - כך מפרסם היום העיתון המצרי "אל אהרם", המצטט את נשיא בית המשפט לערעורים בקהיר זכריה שאלש.

בימים האחרונים התקבלו דיווחים במצרים על מעצרו של הנשיא לשעבר יחד עם בני משפחתו, זאת בחשדות שונים, וביניהם גניבה של מיליארדים מהעם המצרי. היום הועבר מובארק לבית החולים הצבאי בקהיר, זאת לאחר שחש שלא בטוב במהלך חקירתו. מובארק ובניו עצורים למשך 15 ימים בגין החשדות נגדם.

על פי ההערכות של כלי התקשורת במצרים, צפוי משפטו של מובארק להיערך לפחות כשנה. במהלך התהליך שלפני המשפט, צפוי צוות החקירה לחקור את מובארק בנושא החשד לגניבה, שחיתות וגם בעניין ההאשמות הקשות כי הורה לאנשיו להרוג מפגינים.

בימים האחרונים התקבלו דיווחים כי מי שאחראי לראיות נגד מובארק הוא שר הפנים שלו לשעבר חביב אל-אדלי, מי שעומד בעצמו למשפט ונאשם כי הורה לירות במפגינים נגד המשטר.

"אם יוכח שמובארק אכן הורה להרוג מפגינים, הוא יקבל את אותו העונש שיינתן למי שביצע את הפקודות האלו, וזה בהחלט יכול להגיע להוצאה להורג", אמר היום שאלש. "אם לא נצליח להוכיח שכך הדבר, הוא יקבל בחזרה את חייו", הוסיף.

מובארק ובניו יובאו לביהמ"ש בקהיר

לפני יומיים דיווחה הטלוויזיה המצרית כי הנשיא המודח מובארק ושני בניו גמאל ועלא יופיעו בפני בית המשפט בקהיר ביום שלישי הבא, 19 באפריל, זאת לשם תשאול. זו תהיה הפעם הראשונה שבה מובארק יופיע בציבור מאז שהתפטר ונסע לשארם א שייח'.

בינתיים, הציבור במצרים רוצה משפט ראווה ועושה הכל כדי שזה יקרה. ההמונים התאספו בשבוע מול בית החולים בשארם א שייח', שם הוחזק  הנשיא לשעבר, וצעקו נגדו קריאות. על שערי העיתונים מופיעים בימים האחרונים איורים של גרדומים וחבלי תלייה - שממתינים למובארק.

החוקר למובארק: "אתה אזרח מן השורה"

מוקדם יותר השבוע פורסמו פרטים חדשים מחקירתו של נשיא מצרים לשעבר, השופכים אור על רגעי הדרמה מחדר החקירות ועל התקף הלב שבו לקה מובארק במהלך החקירה. על פי הפרסומים, זעם מובארק על היחס לו זכה בחדר החקירות, בעיקר בשל העובדה שהתייחסו אליו כאל אזרח רגיל.

כך התנהלה השיחה בין מובארק לחוקר, דקות לפני שהתמוטט הנשיא המודח והועבר לבית החולים בשארם א-שייח':

החוקר למובארק: "אתה אשם כי..."

מובארק (מתפרץ לדבריו): "שכחת מי אתה ומה אתה. אתה מדבר עם נשיא הרפובליקה".

החוקר (קוטע את מובארק): "אל תרים את קולך במהלך החקירה. אתה אזרח מצרי מן השורה כעת. אני מדבר איתך בנימה של כבוד ועליך לענות לשאלות בלבד".

על פי הדיווחים, דקות לאחר מכן הוטחו בפניו של מובארק ההאשמות הקשות נגדו, המבוססות ככל הנראה על ראיות שונות, ובשלב זה התמוטט מובארק ונלקח לבית החולים.

גורמים משפטיים במצרים אמרו כי מובארק אינו זוכה ליחס מיוחד בחקירותיו. "מתייחסים אליו כאל אזרח מצרי מן השורה. מובארק אינו נמצא מעל החוק. אמצעי החקירה בהם נוקטים בתיק הזה - זהים לכל תיק אחר", אמר היום אחד הגורמים.

רוצים לקבל את כל העדכונים לפני כולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק