דיווח: מאות מפגינים נגד הנשיא אסד בדמשק

המחאה נגד משטרו של הנשיא אסד לא פוסקת: בשעות הצהריים יצאו מאות בני אדם להפגין בבירה דמשק, ובמקביל ממשיכים אלפים לפקוד את הערים דרעא, בניאס ודיר א-זור בקריאה להפיל את הנשיא. "המפגינים צועקים 'חופש לסוריה'", דיווחו עדי ראייה

המחאה בסוריה נמשכת: אלפי בני אדם יצאו בשעות הצהריים לרחובות הערים דמשק, בניאס, דרעא ודיר א-זור, בקריאה להפיל את משטרו של הנשיא בשאר אסד. על פי הדיווחים, האלפים קוראים ברחובות "חופש לסוריה", ושבו לרחובות בעקבות קריאה ל"יום הזדהות" עם המאבק במשטר מצד המפגינים.

בדמשק צועדים המפגינים מול מסגד "א-סלאם" ובשלב זה לא מדווח על תקריות אלימות ברחובות. על פי דיווחים ברשתות החברתיות, הפגנות מתקיימות בשעות הצהריים גם במעוזות הכורדים בצפון סוריה.

ההפגנות יצאו בתום תפילות יום השישי, כשברקע חששם של כוחות הביטחון הסוריים מפני החרפת העימותים בעקבות קריאה להגביר את עוצמת המרד מצדו של הסמכות הסונית העליונה בעולם הערבי, השייח' יוסוף אל-קרדאווי.

השבוע פרסמה רשת החדשות האמריקנית NBC מסמך מודיעיני שחיבר לכאורה בכיר בדמשק, ולפיו קיים מתווה מתוכנן של כוחות הביטחון הסוריים לחדור לשורות המפגינים, לרצוח ולעצור את מנהיגים ולנסות להטיל את האחריות לפרוץ המהומות על גורמים חיצוניים, ובמרכזם - גם ישראל.

"להפיק את הלקחים"

את המסמך הפיצו אנשי האופוזיציה הסורית ולטענתם הוא מהווה ראיה לאכזריות משטרו של בשאר אסד. "זה מפחיד מאוד. זו עבודה של מדינת מאפיה", רדוואן זיידה, פעיל זכויות אדם סורי בולט וחוקר באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון האמריקנית. הוא טען כי קיבל לידיו את המסמך ממקורות בתוך סוריה בלילה שבין שלישי לרביעי, המהווה פרוטוקול מישיבה מיוחדת של "ועדת הביטחון הכללי" של סוריה, שהתכנסה לנוכח החרפת הסערה שם.

באותה הישיבה הודגש הצורך "להפיק את הלקחים הנכונות של הטעויות שאפשרו את המהפכות במצרים ובתוניסיה", וכן עלו שם מסקנות מהדיכוי האכזרי של ניסיון האחים המוסלמים להשתלט על סוריה ב-1982, על ידי אביו של אסד – חאפז.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק