תכנית אסד נגד המחאה: לירות במפגינים ולקשר לישראל

מסמך סודי שהודלף מתוך סוריה לרשת NBC חושף מתווה אכזרי של ראשי השלטון בדמשק להרגיע את הסערה. בין היתר, מתואר שם כי סוכנים סמוים פועלים בפייסבוק כדי לאתר את ראשי האופוזיציה. ההנחיה: מותר להרוג עד 20 מפגינים בכל תקרית, כדי להימנע ממעורבות בינלאומית

האם ההאשמות בסוריה על כך ש"גורם עלום" לכאורה הוא שאחראי לאלימות כלפי המפגינים נגד המשטר ולא שליחיו של הנשיא אסד הן רק חלק מתכנית אכזרית הרבה יותר לדכא את המהומות שם?

מסמך שהגיע לידי רשת החדשות האמריקנית NBC ונוסח לכאורה על ידי גורם מודיעיני בכיר בדמשק חושף מתווה מתוכנן של כוחות הביטחון הסוריים לחדור לשורות המפגינים, לרצוח ולעצור את מנהיגים ולנסות להטיל את האחריות לפרוץ המהומות על גורמים חיצוניים, ובמרכזם – באופן לא מפתיע – גם "ציוניים".

את המסמך הפיצו אנשי האופוזיציה הסורית ולטענתם הוא מהווה ראיה לאכזריות משטרו של בשאר אסד. "זה מפחיד מאוד. זו עבודה של מדינת מאפיה", רדוואן זיידה, פעיל זכויות אדם סורי בולט וחוקר באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון האמריקנית. הוא טען כי קיבל לידיו את המסמך ממקורות בתוך סוריה בלילה שבין שלישי לרביעי, המהווה פרוטוקול מישיבה מיוחדת של "ועדת הביטחון הכללי" של סוריה, שהתכנסה לנוכח החרפת הסערה שם.

גורמים אמריקניים צוטטו בדיווח כאומרים שעיינו במסמך, אך אמרו כי הם אינם יכולים לקבוע את מידת מהימנותו. עם זאת, גורם אחר אמר ל-NBC כי לפי התרשמות ראשונית ישנה "סבירות גבוהה", כהגדרתו, לכך שאכן מדובר במסמך מקורי של שירותי הביטחון הסוריים. "זה לא יהיה מפתיע אם הסורים זוממים לעשות שימוש בשיטות מלוכלכות כדי להכפיש את מתנגדיהם", הסביר אותו גורם.

"לא יהיה שמץ של יחס סלחני כלפי ביזוי דמותו של הנשיא, בכל מחיר", נכתב במסמך – שנושא את התאריך 23 במרס. בין היתר, נכתב שם כי חל איסור לסקר את ההפגנות נגד המשטר באמצעי התקשורת ולהעניש את כל מי "שיספק דיווחים שלא ישרתו את המדינה", כלשון המחברים. גם בסוגיה זו הודגש כי באכיפת ההוראה "אין להפגין שום סלחנות" כלפי מפיריה.

באותה הישיבה הודגש הצורך "להפיק את הלקחים הנכונות של הטעויות שאפשרו את המהפכות במצרים ובתוניסיה", וכן עלו שם מסקנות מהדיכוי האכזרי של ניסיון האחים המוסלמים להשתלט על סוריה  ב-1982, על ידי אביו של אסד – חאפז.

בראש רשימת ההכרעות שהתקבלו באותה הישיבה: "יש לקשר את מתנגדי השלטון לגורמים השנואים על העם הסורי, כמו אישים בסעודיה ובלבנון, וכמובן שלגורמים בעלי קשר הדוק לציונות ולאמריקה". נוסף על כך, מתעד  המסמך החלטה "להפעיל סוכנים שיאתרו פעילים בולטים במחאה דרך פייסבוק, באמצעות חשבונות הנושאים שמות בדויים ומתחזים לפעילי אופוזיציה. באופן זה ניתן לאסוף מידע מודיעיני על פעילותם וכן להפיץ הודעות שיכפישו את שמם של ראשי המחאה".

לירות כן, אבל לא יותר מ-20 הרוגים כדי למנוע התערבות בינלאומית

כמו שטענו בימים האחרונים המפגינים בסוריה, כלל המסמך הוראה לאנשי הביטחון שנשלחים לדכא את המחאה להופיע בלבוש אזרחי כדי לא לעורר את חשדו של איש. "סוכני הביטחון צריכים לחדור לתוך ההפגנות כדי לעורר שם תוהו ובוהו ולהטעות את האויב. יש לפרוש צלפים במקומות מסתור כדי לאפשר מרחב תמרון ולירות. את האזורים שבהם יצאו ההפגנות מכלל שליטה יש לבודד ולנתק את אספקת החשמל והאינטרנט אליהם. לאחר מכן, יש למהר לעצור את מובילי המחאה המקומיים, ובמצבים קריטיים גם להוציא אותם להורג".

עם זאת, לפחות לפי המסמך, אסרו הבכירים הסוריים על מדיניות של יד חופשית על ההדק: "בכל פעם שפותחים באש אסור שמספר ההרוגים יעלה על 20, שכן אירועים כאלה עלולים לגרור התערבות בינלאומית". בשגרירות הסורית בוושינגטון לא הגיבו על בקשות NBC להגיב על הדברים.

התכנית במבחן המציאות: תיעוד מזעזע

השבוע ולראשונה מאז פרוץ המהומות במדינה לפני כחודש -הצליחו הפעילים נגד השלטון לתעד בעצמם את מדיניות יד הברזל האלימה של חוליות "מפזרי ההפגנות" שמפעיל הנשיא נגד מתנגדיו.

קטע וידאו חדש ששודר בכלי תקשורת המזוהים עם המפגינים מספק הצצה נדירה להפעלת הכוח המופרזת של אנשי אותן חוליות - שפועלים בשטח כשהם לבושים בגדים שחורים, חלקם בבגדים אזרחיים, כשהם מתנפלים בתוך מוקדי ההפגנות על אזרחים ומכים אותם באלימות קשה, לעיתים עד מוות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק