לראשונה בסוריה: מהומות פרצו באוניברסיטת דמשק

הפגנה נדירה של סטודנטים נגד השלטון, שהצטרפו למחאה לאחר שלושה שבועות, הפכה היום להתנגשות אלימה בדמשק. מאות סטודנטים התעמתו עם אנשי כוחות הביטחון הלבושים בבגדים אזרחיים, ופוזרו תוך הפעלת אלימות. כך זה נראה

 שלושה שבועות אחרי שהחלו המהומות במדינה, ולמרות הדיכוי האלים של ההפגנות, החליטו היום הסטודנטים בבירה הסורית כי הם מצטרפים למאבק. הפגנה נדירה של סטודנטים נגד השלטון הפכה להתנגשות אלימה בדמשק. עדי ראייה מדווחים כי כוחות הביטחון של המשטר הכו את המפגינים ועצרו אחדים.

הסטודנטים, בעיקר מהפקולטה למדעים באוניברסיטת דמשק, דאגו לפרסם את תיעוד ההפגנה ברשת, ככל הנראה על מנת לעורר אהדה בעולם בכלל ובישראל בפרט, בניסיון לגרום לגוש הדרוזי להזדהות עם המפגינים במדינה. בסרטונים ניתן לראות כיצד כוחות הביטחון, לבושים בביגוד אזרחי, משתמשים בכוח על מנת לפזר את המפגינים.

המחאה במדינה החלה לפני שלושה שבועות, בהשראת ההפגנות בעולם הערבי. המפגינים קוראים לרפורמות משמעותיות במשטרו של הנשיא, בשאר אסד. לפי דיווחים של ארגוני זכויות אדם, מניין ההרוגים עומד על כמה מאות בני אדם מאז החלו המהומות.

בניגוד למחאה בלוב, התגובה הבינלאומית להפגנות בסוריה הייתה מתונה בהרבה, הן על ידי העולם הערבי והן על ידי המערב. בחודש שעבר אמרה מזכירת המדינה האמריקנית כי אסד הוא "מנהיג שונה מקדאפי" וכי השלטונות ברצות הברית מאמינים כי הוא יעביר רפורמות.

עם זאת, לאחרונה נשמעות קריאות מצרפת, גרמניה ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון למתן את האלימות נגד המפגינים ולהנהיג רפורמות משמעותיות במדינה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק