סוף שבוע לא רגוע במזרח התיכון: הרוגים ופצועים מאש כוחות הביטחון

מהומות הדמים באזור נמשכות, ורף האלימות שנוקטים משטרי העריצות הנאחזים במושכות השלטון עולה. גם במצרים שאחרי המהפכה פתח הצבא בירי אל מפגינים והרג אחד מהם

השבת והימים שקדמו לה היו סוערים בדרום ישראל, אבל על המזרח התיכון כולו עבר סוף שבוע לא רגוע - ואלים במיוחד. בתימן, סוריה, לוב - וגם במצרים נמשכו ההפגנות והעימותים נגד השלטונות, שנענו ביד ברזל על ידי כוחות הביטחון המקומיים והסתיימו גם באובדן חיים.

בשלוש ערים ברחבי תימן, בהן גם הבירה צנעא, נערכו בשבת הפגנות המונים סוערות בדרישה מהנשיא, עלי עבדאללה סאלח, להתפטר מתפקידו לאלתר. עשרות אלפי המשתתפים במחאה נענו בירי אש חיה מצד אנשי כוחות הביטחון התימניים, וכן באלות וגז מדמיע.

לפי הדיווחים מהמדינה, נורו בבירה צנעא 15 מפגינים ו-10 אחרים נפצעו ממכות אלות. כ-1,000 בני אדם אחרים נפגעו משאיפת גז מדמיע.

סוריה: כוחות הביטחון ירו במשתתפי הלוויות

ההמונים שליוו אתמול בדרכם האחרונה את ההרוגים מאש כוחות הביטחון של הנשיא אסד בהפגנות הביעו גם הם את מחאתם נגד השלטון, וזכו לאותה תגובה אלימה וקטלנית. הפעם לא היו נפגעים בנפש, אבל דווח על כמה פצועי ירי.

למרות ניסיונותיו של אסד לאותת כי הוא ממשיך לאחוז במושכות השלטון בסוריה,  לא רק שלא נראים כל סימני רגיעה בהתקוממות העממית נגדו - אלא שפני הדברים להסלמה. חרף העובדה שפעם אחר פעם מנסים אנשי כוחות הביטחון הסוריים לדכא את המחאה בכוח הנשק, ממשיכים השלטונות בדמשק להתעקש כי "גורם עלום" הוא שאחראי לירי במפגינים.

שוב הפגנות סוערות במצרים

בשכנה ממערב לוב נמשכים הקרבות העזים בין נאמני העריץ מועמר קדאפי לבין כוחות המורדים. בחלק מערי המדינה דווח על קרבות רחוב שנמשכו לאורך שעות.

גם אחרי הדחתו של חוסני מובארק מהשלטון, ממשיכות הרוחות במצרים לסעור גם הן. אתמול נהרג בבירה קהיר אדם אחד ו-71 אחרים נפצעו במהלך דיכוי הפגנה. בצבא האשימו כי מדובר ב"פורעי חוק שמנסים לטרפד את המהפכה באלימות".

במקביל, המשיכו כוחות נאט"ו בתקיפות האוויריות ופגעו בטנקים של צבא קדאפי וכלי רכב צבאיים אחרים. בברית הצפון אטלנטית האשימו כי נאמניו של השליט מנסים פעם אחר פעם לעשות שימוש באוכלוסיה האזרחית כמגן אנושי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק