צפו: ירי באש חיה על מפגינים בסוריה

מי זוכר את נאום אסד? השלטון בסוריה במאמץ מיוחד ואלים במיוחד כדי להפסיק את המהומות ובשעות האחרונות מבצעים גל מעצרים שמביא תמונות חדשות - של ירי באש חיה לעבר המפגינים

המפגינים בדרעא חשבו אמש לרגע אחד שהצבא עומד לצדם. מאוחר יותר התבררה הטעות המרה. זהו התיעוד האחרון של דיכוי המהומות בסוריה. המפגינים שעשו את דרכם לאחד ממקומות ההתכנסות הקבועים, נקלעו לעימות חזיתי עם כוחות הביטחון. לא ידוע מה מספר ההרוגים המדויק בתקרית הזאת.

אש חיה נפתחה גם בפרוורים של דמשק, וביתר הערים שבהן נערכו הפגנות גדולות – הסתפקו בגז מדמיע. אבל זה לא עוצר את הסחף: אמש, לראשונה, נערכו הפגנות גם במזרח המדינה ובו חבל הכורדים, הצטרפו אלפים ליום הזעם.

המשטר מנסה להרתיע, אך לשווא. הנחישות רק הולכת וגוברת, זה כבר השבוע השלישי למחאה בסוריה.

מכים מפגינים במסגד בדמשק

אתמול דיווחו כלי תקשורת ערביים כי לפחות 10 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בהפגנות שנערכו במספר ערים במדינה - ובהן לטקיה, דרעא, קמישלי, דמשק הבירה ופרבריה.

ההמונים נקראו לצאת ולהפגין מיד עם תום תפילות יום השישי, בעקבות קריאות שפורסמו באתרי אינטרנט המזוהים עם המחאה נגד משטר אסד. ההפגנות השתלטו לכל רחבי המדינה, ולראשונה מאז פרוץ המהומות בסוריה - הגיעו גם למזרח המדינה, אזור שנחשב לשקט עד כה.

במקביל, ממשיכים לזרום תיעודי הווידאו מרחבי המדינה, ובהם תמונות קשות של האופן בו מפזרים כוחותיו של אסד את המפגינים. קטע וידאו חדש שהועלה היום לרשת, מתעד ניסיון פיזור הפגנה במסגד א-ריפאעי בבירה דמשק. בסרטון ניתן לראות את המוני המפגינים במסגד, כשלפתע נכנסים אליו כוחות ביטחון, חלקם לבושים בגדים אזרחיים, ומתעמתים עם המפגינים - עימות שגורם לפציעתם של רבים.

ועדת חקירה לאירועי דרעא

שלשום הורה הנשיא אסד להקים ועדת חקירה מטעם הממשל, לבדיקת האירועים האלימים בערים דרעא ולטקיה בשבועיים האחרונים. שלשום הבטיח אסד בנאומו בפני הפרלמנט הסורי כי הוא יקים בהקדם ועדה ש"תחקור ותעמיד לדין את האחראים למעשים", לדבריו.

הממשל הסורי ממשיך לדבוק בגרסה, לפיה הדיווחים מן המתרחש בשתי הערים מוגזמים ומופרכים. על פי הדיווחים בכלי התקשורת של המשטר, מי שגרם למותם של עשרות בני אדם - ובהם גם אנשי ביטחון באירועים, הן "כנופיות של פורעי חוק שיתנו על כך את הדין". גורמי אופוזיציה הביעו אמש אכזבה מנאומו של אסד, ומתחו ביקורת על כך שלא הודיע על ביטול חוקי החירום.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק