קטאר הודיעה: מבחינתנו, המורדים הם שליטי לוב

נסיכות קטאר שבמפרץ הפרסי הכריזה כי היא מכירה בכוחות המורדים הלובים כשליטים בפועל של המדינה. לעומתם, במוסקבה לא מתרגשים מהמתקפה של כוחות נאט"ו על לוב וטוענים כי ההתערבות העולמית בנעשה בלוב אינה עומדת בקו אחד עם ההחלטה של האו"ם לסגירת המרחב האווירי של המדינה

אמיר קטאר, השייח חמד בן חליפה (רויטרס)

סוכנות הידיעות הממשלתית בקטאר פרסמה הבוקר הודיעה לפיה "כוחות המורדים הם אלה שמייצגים את העם הלובי - ולא הנשיא מועמר קדאפי". קטאר הסבירה כי בין המורדים ניתן למצוא נציגים מכל הפלגים שמרכיבים את העם הלובי, בניגוד למשטרו של קדאפי. בסוף השבוע האחרון הצטרפה גם טורקיה למדינות התומכות בפעולה נגד קדאפי, ואף הציעה לשלוח כוח ימי לחופי לוב.

הודעתה של קטאר מהווה נדבך נוסף בתמיכת העולם הערבי בכוחות המערביים. במסיבת עיתונאים שנערכה בשבוע שעבר בקהיר הצהיר עמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית, כי הגוף אותו הוא מייצג תומך באיסור טיסה בשמי לוב ובצעדים שימנעו מקדאפי לבצע פעולות נגד בני עמו.

בניגוד לקטאר, במוסקבה ביקרו את המבצע שפתחו כוחות קואליציית נאט"ו נגד כוחותיו של קדאפי. משרד החוץ הרוסי והעומד בראשו סרגי לברוב טוענים כי ההתערבות במלחמת האזרחים במדינה לא מגובה בהחלטת האו"ם 1970 ו-1973 שקראו להפוך את שמי לוב לאזור אסור לטיסה.

במקביל ללחימה בזירה הדיפלומטית, נמשכים הקרבות בשטחה של לוב. הכוחות הנאמנים לנשיא קדאפי נאבקים עכשיו על עיר הולדתו של השליט - סירט, זאת לאחר שהמורדים העבירו מוקדם יותר דיווח לפיה הם הצליחו לכבוש את העיר.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על המהומות בלוב? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק