צפו: מטוס בריטי פוגע בטנק לובי

משרד ההגנה הבריטי מפרסם היום תמונות מהאוויר, של פגיעה בטנק של קדאפי. המורדים במשטר הלובי מסמנים היום עוד ועוד ניצחונות על המפה: אג'דביה וראס לאנוף, כבר בידיהם על פי הפרסומים. עכשיו הם נכנסים לאיזור מפרץ סירת'

המורדים בלוב ממשיכים לנוע היום מערבה לכיוון טריפולי ומכריזים שליטה על עוד ועוד ערים ואזורים שננטשו על ידי אנשיו של הקולונל קדאפי, אחרי המתקפה של כוחות הקואליציה במזרח המדינה.

המורדים מרגישים את הרוח הגבית בעלת העוצמה של הקואליציה, עם המטוסים, הספינות והצוללות המערביות שפועלות נגד כוחותיו של קדאפי. משרד ההגנה הבריטי הפיץ הלילה סרטון בו נראית פגיעה של מטוס בשני טנקים מכוחות השריון של קדאפי סמוך לאג'דביה, שנמצאת היום בידם של המורדים, אותם המורדים שמכריזים כי השתלטו גם על עיירת הנמל ראס לנוף שמוגדרת כ"עיירת הנפט הלובית".

עובד של חברת הנפט הלובית סיפר לכתב סוכנות "רויטרס" במקום כי כוחותיו של קדאפי דהרו מערבה אחרי שאיבדו את אג'דביה לכיוון ברגה וסירת' - עיר הולדתו של קדאפי.

"קדאפי מוביל את הקרבות ממקום מחבוא, אי שם בלוב"  

במערב ההמדינה, בעיר מיסרטה, התושבים מתלוננים על משבר הומניטרי של ממש שמתפתח בעיר שנמצאת תחת מצור כבר 38 יום. "לא נשאר כאן מזון, אין מים, אנשים נאלצים ללכת לבאר כדי לשאוב מים, אין כאן גם תרופות", סיפר אחד מהם. אבל נראה שהם נחושים להמשיך ולהיאבק בכוחותיו של קדאפי שמקיפים את העיר.

דובר הממשל הלובי בטריפולי אמר שקדאפי ממשיך לפקד על הכוחות, אבל מדגיש שהקולונל נע כל הזמן ממקום למקום כדי להימנע מחיסול: "הוא מוביל את הקרב, הוא מוביל את האומה הלובית קדימה מכל מקום בו הוא נמצא, יש לו משרדים רבים ברחבי לוב".

מזכירת המדינה האמריקנית אמרה היום בראיון לרשת CBS שלא כדאי לחשוב שארה"ב תפעל נגד הממשל הסורי, כפי שפעלה נגד משטרו של קדאפי. שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס טוען שכוחותיו של קדאפי נסוגים בגלל התקיפה. במשרד החוץ האמריקני טוענים שבפגישה מיוחדת שתיערך ביום שלישי הקרוב, מעצמות המערב ידונו בפעולות שצריך לנקוט ביום שאחרי נפילתו של קדאפי.

העיתון א-שארק אל אווסט מדווח כי מנהיג לוב- מועמר קדאפי ניהל בחשאי מגעים עם בכירים בארצות הברית ובעולם הערבי בניסיון להביא לסוף מיידי של פעילות כוחות הקואליציה בלוב בתמורה לפרישתו מהנהגת המדינה. על פי הדיווח בעיתון שמצטט גורמים בכירים שמעדיפים להישאר אנונימיים, קדאפי הציע להעביר את השלטון לבנו סאף אל איסלאם לתקופה של שנתיים, בה לוב תיערך להעברת סמכויות לנבחרי העם הלובי. העיתון לא דיווח אם התקבלה תגובה להצעה הזו.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק