אחרי סופ"ש אלים: סוריה התעוררה לבוקר מתוח

בדמשק לא מתכוונים לאפשר למפגינים נגד שלטונו של אסד שום מרווח נשימה, ומדכאים ביד ברזל את מחאת האופוזיציה המתפשטת. בסוריה לא קיימת כל תשתית אופוזיציה שתוכל לקחת לידיה את מושכות ההנהגה. בדמשק מנסים להאשים את הפלסטינים בליבוי המהומות

סוריה התעוררה לבוקר מתוח, אחרי סוף שבוע אלים של מחאה נגד שלטונו של בשאר אסד, שדוכאה ביד ברזל. גם במהלך הלילה המשיכו המפגינים לכלות את זעמם במוסדות השלטון, וספגו בתגובה מטחי אש. העימות האלים ביותר שנרשם בשבת התרחש בעיר הנמל לטקיה, שם דיווחו עדי ראייה על שוטרים שירו אש חיה לעבר מפגינים.

בדמשק ניסו להאשים כי גל האלימות ששוטף את סוריה הוא למעשה יוזמה פלסטינית לערער את השלטון, אבל באופוזיציה לא מיהרו להשתכנע. בניסיון לרצות את המפגינים, הורה אסד לשחרר מבתי הכלא 260 אסירים חברי תנועות האופוזיציה האסלאמיות, אלא שעבור שעות ספורות בלבד נעצר מספר דומה של מתנגדי שלטון.

צעד נוסף שנראה כמו ניסיון נוסף לפייס את אזרחי סוריה עולה מדיווחי כלי תקשורת ערביים בסוף השבוע, שלפיהם מתכוון אסד לפטר את ראש הממשלה הוותיק מוחמד נאג'י אל-עוטרי ושרים בכירים נוספים. עם זאת, נראה כי תרחיש שבו תפוזר הממשלה כולה אינו עומד על הפרק.

בעיר דרעא שבחבל החוראן הדרומי, שם הוצתה אש המחאה נגד השלטון, נמשכו ההפגנות - שנענו גם כן בכוח הזרוע. הלוויות ההרוגים שנטמנו במהלך סוף השבוע הפכו גם הן לצעדות מחאה אלימות שבהן הושחתו תמונותיו של הנשיא ושל קודמו בתפקיד, אביו חאפז אל אסד.

בדמשק לא מתכוונים להוריד הילוך בעצירת המחאה, שיקבל אופי אלים יותר ככל שההפגנות יתגברו. בזכות דיכוי שיטתי ומתמשך של מתנגדי השלטון, לא קיימת היום בסוריה תשתית אופוזיציה ראויה שעליה ניתן יהיה להקים שלטון חלופי לזה של אסד – כך שלפחות לפי שעה, קשה לראות אדם אחר יורש את כס השלטון בארמון הנשיאות של אסד.

בימים האחרונים טענו מפגינים רבים במוקדי המהומות כי אלפי פעילים אירניים מכוחות "משמרות המהפכה", חלקם בלבוש אזרחי, וכן פעילי חיזבאללה - מסייעים לאנשיו של אסד בדיכוי המהומות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק