מסתמן: נשיא תימן יעביר סמכויות השלטון לאופוזיציה

נשיא תימן עבדאללה סאלח עשוי להודיע כבר היום על העברת סמכויות השלטון לאופוזיציה בניסיון לסיים את שפיכת הדמים במדינה, ובכך יסתיימו שלושה עשורים של שלטונו. העם התימני עדיין לא משתכנע, ואלפים יצאו להפגין נגדו ברחובות

נשיא תימן עשוי להודיע היום על העברת השלטון במדינה בעקבות המחאה הציבורית הרחבה בחודשים האחרונים.

שר החוץ של תימן הודיע הבוקר, כי הנשיא עלי עבדאללה סאלח הסכים עקרונית להעביר את השלטון לאופוזיציה, כדי למנוע את המשך שפיכת הדמים במדינה.

למרות כוונת הנשיא, המפגינים ממשיכים גם היום במאבק שלהם ואלפים יצאו לרחובות הבירה, כשבין המפגינים נראו גם אנשי צבא ומשטרה.

העם התימני לא מקבל את הרפורמות של הנשיא

לפני כשבועיים הכריז נשיא תימן בנאום טלוויזיוני שהועבר בשידור חי, על שורת שינויים שבכוונתו לבצע בחוקה התימנית, שלדבריו נועדו לייסד שם משטר פרלמנטרי.

מחשש שגורלו יהיה זהה לזה של מובארק, אחרי שגל המהומות הגיע גם לתימן, הכריז סאלח כבר בחודש שעבר כי לא יתמודד שוב בבחירות לנשיאות ויסיים את כהונתו ב-2013. הוא גם התחייב שלא ימנה את בנו לרשת את מקומו.

לפחות לפי הלך הרוח ברחוב התימני, נראה כי כל אותם מאמצי הרגעה לא הצליחו לשכנע את האזרחים - וההפגנות הקוראות להדחתו של סאלח מהשלטון נמשכות. בניסיון נוסף לרכך את הסערה, ניסיון שכשל - הוא הבטיח לאשר את הרפורמות בשורה של משאלי עם, ובין היתר גם לחוקק חוק בחירות חדש.

עלי עבדאללה סאלח שולט בתימן כבר שלושה עשורים ונחשב לאחד משותפיה החשובים של ארצות הברית במלחמתה באל-קעידה. בחודש שעבר, כשהודיע כי לא ימשיך להיאחז בכיסאו, הסביר זאת כי "טובתה של המדינה קודמת לאינטרס האישי שלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק