"מנסים לזרוע בסוריה מלחמת אחים"

לפחות 3 בני אדם נהרגו מירי כוחות הביטחון בלטקיה, אולם גורמי אופוזיציה טוענים כי נהרגו 7 ועוד עשרות נפגעו. היועצת המדינית של אסד אומרת כי ייתכן שהנשיא יישא נאום לאומה בו יפרט את עמדותיו. "סוריה תצא מהמשבר", אמרה

כוחות הביטחון בסוריה, נאמניו של הנשיא בשאר אסד מראים למפגינים את כוחם. דיווחים שמגיעים הערב מסוריה אומרים כי גז מדמיע נורה לעבר מפגינים שישבו בכיכר בדרעא. בעיר החוף לטקיה נהרגו מאש כוחות הביטחון לפחות שלושה בני אדם, אולם גורמי אופוזיציה מסרו כי מניין ההרוגים עומד על שבעה, וכי עשרות בני אדם נוספים נפגעו.

היועצת המדינית של אסד, ד"ר בותיינה שעבאן אמרה הערב כי ייתכן שאסד יישא נאום לאומה בעקבות ההפגנות המתגברות במדינה בו יפרט את עמדותיו. בסוכנות הידיעות "רויטרס" דווח כי שעבאן אומרת כי ישנם גופים המנסים לפגוע בסוריה, "ולזרוע מלחמת אחים, אולם סוריה תצא מהמשבר".

אלפי סורים יצאו להפגין

במקביל, בניסיון להפחית את הלחץ עליו, הורה אסד על שחרורם מבתי הסוהר של 260 אסירים פוליטיים, בתום ישיבת חירום של בכירי מפלגת הבעת'. רוב האסירים ששוחררו נמנים על שורות תנועות האופוזיציה האיסלאמיות בסוריה, אולם שם הביעו חוסר סיפוק מהמהלך והבהירו כי הם דבקים בעמדתם שלפיה על סוריה לעבור שורה ארוכה של רפורמות משמעותיות.

בשעות הצהריים יצאו אלפי סורים להפגנות מחאה אלימות נגד משטרו של הנשיא בכפר טפס שסמוך לעיר דרעא. על פי הדיווחים של עדי ראייה, האלפים השחיתו את מטה מפלגת השלטון, הבעת', במקום. עוד דווח כי מאות בני אדם שבו לכיכר המרכזית בדרעא, לקראת חידוש ההפגנות בעיר במהלך היום.

מוקד נוסף שבו פרקו מפגינים את זעמם על סמלי השלטון של אסד הוא עיר החוף לטקיה. פעילי זכויות אדם בסוריה דיווחו כי עשרות אזרחים התגודדו מול מטה מפלגת השלטון במקום והציתו אותו.

אמש התרחבו המהומות לערים נוספות בסוריה. על פי הדיווחים נהרגו עשרות בני אדם ונפצעו מאות, בעימותים האלימים עם כוחות הצבא והביטחון של הנשיא אסד. מספר מדינות - ובהן ארצות הברית וצרפת גינו הלילה את השימוש המופרז באלימות מצד השלטונות - נגד המפגינים.

ואילו ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן התקשר הלילה לנשיא סוריה בשאר אסד ודן עמו בהתפתחויות האחרונות על אדמת סוריה. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה הבוקר כי בשיחה הביע ארדואן תמיכה באסד. "טורקיה עומדת לצדה של סוריה", אמר ארדואן על פי הדיווח בסוריה.

בשיחה הדגיש ארדואן בפני אסד את החשיבות שבנקיטת רפורמות מיידיות במדינה, כהמשך ישיר להודעה שפרסם משרד החוץ הטורקי במהלך השבוע בה קרא למשטרו של אסד להיענות לדרישות המפגינים ברחבי המדינה.

המפגינים תיעדו: מפילים את הפסל של אסד האב 

הלילה פורסמו באתרי אינטרנט המזוהים עם מחאת המפגינים תמונות נדירות, בהן נראים המוחים בדרעא משחיתים את פסלו של הנשיא לשעבר ואביו של הנשיא המכהן, חאפז אסד. זאת, לאחר שמוקדם יותר השבוע דווח בכלי תקשורת סוריים כי פסלו של חאפז אסד הושחת בעיר. בתיעוד הווידאו יוצא הדופן נראים ההמונים עומדים על פסלו, מנענעים אותו ומכים בו במקלות. לאחר מכן נראים ההמונים משליכים אבנים - ונענים במטח אש כבד מצד כוחות הביטחון בעיר.

אמש פורסמו גם קטעי וידאו המתעדים את המפגינים ברחבי המדינה גם תולשים כרזות עליהן התנוססה דמותו של הנשיא המכהן, בשאר אסד. התמונות לוו בקריאות "העם רוצה להפיל את השלטון", ו"אסד, לך יא עלאווי".

במקביל, מדווחים בימים האחרונים כלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה בסוריה, כי הנשיא אסד החליט להיעזר בשירותיהם של ארגון חיזבאללה ומשמרות המהפיכה האירניים. השבוע דווח כי אלפי פעילים אירניים ולבנוניים פועלים, חלקם בלבוש אזרחי, בערי המחאה בסוריה, ונוטלים חלק פעיל בדיכוי המרד - בין אם בירי אש חיה ובין אם במעצרים של מפגינים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק