"יום הזעם" בסוריה: "פחדן, שלח את כוחותיך לשחרר את הגולן"

ככל שנוקפות השעות, גוברת המחאה נגד השלטון בסוריה. אלפי מפגינים מתעמתים עם כוחות הביטחון ברחבי המדינה, בדרעא הבעירו חלקם את פסל אבי הנשיא, חאפז אל אסד. הם קראו בגנותו של אחיו של בשאר: "מאהר, פחדן שכמותך, שחרר את הגולן". מזכ"ל האו"ם באן קי מון דרש מהנשיא הסורי לשמור על איפוק מירבי

"יום הזעם" בסוריה תופס תאוצה: ההפגנות שהחלו היום בדרעא שבחבל חוראן ובבירה דמשק, התפשטו לערים רבות אחרות במדינה. לפי דיווחים שונים, בעיר סנמיין הרגו כוחות הביטחון כ-40 מפגינים. עדי ראייה אמרו ל"רויטרס" שבבירה דמשק נהרגו שלושה מפגינים.

הערב ניסה שר הפנים הסורי להרגיע ואת הרוחות ובראיון לרשת "אל ערבייה" אמר: "המצב תחת שליטה".

כוחות הביטחון החשאיים עצרו בצהריים עשרות מפגינים מבין המאות שצעדו בבירה בדמשק לאות הזדהות עם תושבי העיר דרעא, שם נהרגו בימים האחרונים על פי הדיווחים בסוריה כ-40 אזרחים. המפגינים בדמשק שרו: "אנו מקריבים את דמנו, נפשנו, בשבילך דרעא".

בדרעא עצמה צעדו אלפים אחרי ארונות קבורה של חלק מההרוגים. בתחילה כוחות הביטחון לא התערבו בנעשה, אך תוך זמן קצר נראה שבמקום התפתח עימות. עדי ראייה דיווחו לסוכנות הידיעות "רויטרס" על אש חיה שנורתה לעברה המפגינים, ששרפו את פסלו של אביו של נשיא סוריה, חאפז אל אסד.

בנוסף, צעקו המפגינים סיסמאות בגנותו של אחיו של הנשיא בשאר אסד, מאהר אסד, האחראי גם על כוחות הצבא: "מאהר, פחדן שכמותך. שלח את כוחותיך לשחרר את הגולן". "החופש מצלצל", צועקים המפגינים.

רשת הטלוויזיה "אל ג'זירה" דיווחה כי עד ראייה אחד אמר שראה אנשים רבים נהרגים בעימותים בדמשק, אך אין אישור לדברים. לדבריו, "אנשים רבים נעדרים וגופות נלקחו מהרחובות".

הפגנות "יום זעם" נוספות פרצו לאחר תפילות היום השישי במספר ערים בסוריה, זאת למרות שאתמול הבטיחה היועצת הבכירה של הנשיא אסד "רפורמות פוליטיות", כולל הסרת "חוק החירום" בן 48 השנים.

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שוחח עם הנשיא הסורי בטלפון והפציר בו לשמור על "איפוק מירבי" ולהימנע מלנקוט באמצעים קיצוניים כדי לדכא ביטויים של מחלוקת. דוברו של הנשיא ברק אובמה מסר כי ארה"ב מגנה את הניסיונות של הממשל הסורי לפגוע ולאיים על מפגינים במדינה.

השייח' קרדאווי: מחיר הניצחון הוא דם השהידים

תומכי האופוזיציה קראו אמש והיום להפגנות ענק נגד משטרו של בשאר אסד. באתרי האינטרנט של האופוזיציה נקראים האלפים לצאת לרחובות "ולסקר בכתב, בתמונות ובווידאו את המתרחש". כתובות אי-מייל חלופיות ואתרי אינטרנט מיוחדים מופצים ברשתות החברתיות אל המפגינים, הקוראים להם להעביר את דיווחיהם כדי שניתן יהיה לפרסם בעולם את העדויות על המתרחש בסוריה.

במקביל, מצטטים היום מנהיגי המפגינים את הסמכות הסונית הבכירה ביותר בעולם הערבי, השייח' יוסף קרדאווי, כמי שתומך בהפגנות נגד אסד וקורא לעם הסורי לסייע למפגינים בעיר דרעא. "אין דבר שבא בחינם, מחיר הניצחון הוא דם השהידים", צוטט קרדאווי באתרי האופוזיציה, "ניצחון או מוות על שם קידוש אללה".

במקביל, ממשיכות לזרום העדויות על המתרחש בימים האחרונים בעיר דרעא. על פי הדיווחים, כוחות מתוגברים של צבא ומנגנוני הביטחון מכתרים את העיר ופועלים גם בתוך שטחה על מנת לפגוע את החרפת ההפגנות, לרבות סמוך למסגדים המהווים את מוקד הפעילות של המפגינים.

אמש פירסם פרשננו לענייני ערבים, אהוד יערי, עדות מפי אחד התושבים בדרעא, שסיפר על המתרחש בעיר בימים האחרונים. "דרעא מכותרת על ידי הצבא כולו", סיפר התושב בהקלטה מיוחדת שהגיעה לידי חדשות 2. "מסביב לדרעא הצבא הטיל מצור וגם בתוך העיר יש מצור. כוחות הביטחון מסתובבים בעיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק