סוריה: "שוקלים לבטל מצב החירום"

אסד מצמץ ראשון: נשיא סוריה הודיע הערב כי ממשלו שוקל לבטל את תקנות החירום שנחקקו מיום עליית מפלגת השלטון. היועצת של אסד: "העם ייטול חלק בהחלטות". עדות מיוחדת מדרעא: "מי שיוצא מהבית - יורים בו"

השלטונות הסוריים עדיין מתקשים למגר את מה שנראה כבר כמו מרד של ממש - ולא סתם מרי. על פי הדיווחים בסוריה, כבר יותר מ-100 בני אדם נהרגו במהלך העימותים בין המפגינים לשלטונות מאז פרוץ המהומות בחבל החוראן שבדרום-מערב סוריה, הקרוב לגבול עם ירדן.

עד כה, נערכות מרבית ההפגנות בחבל הארץ הסורי בדרעא, דאעל, נווה, אנחיל, ג'אסם וסנמיין. גם בקונייטרה הקרובה לגבול עם ישראל נערכו הפגנות לאחרונה.

ממוקדי ההתרחשויות מתחילים להצטבר עדויות על המתרחש. התושבים המקומיים מתחילים להתבטא כפי שלא שמעו אותם מעולם. "דרעא מכותרת על ידי הצבא כולו", מספר היום אחד מתושבי העיר בהקלטה מיוחדת שהגיעה לידי חדשות 2. "מסביב לדרעא הצבא הטיל מצור וגם בתוך העיר יש מצור. כוחות הביטחון מסתובבים בעיר".

"500 כדורים בשנייה"

"אסור לאף אחד לצאת לרחובות וכוחות הביטחון מפטרלים ליד בנייני הממשל", ממשיך התושב המקומי להעיד. "מי שיוצא - מיד יורים בו. יש הרבה הרוגים ועוד יותר נעדרים. אף אחד לא יודע מה המספרים המדויקים. מדובר בעשרות. אם אומרים לך חמישה-שישה הרוגים זה לא נכון, מדובר בעשרות הרוגים. הצבא וכוחות הביטחון פינו את כולם. כוחות הביטחון והצבא משתמשים בנשק כבד, מקלעים של 500 כדורים בשנייה".

בתוך כך כינסה הערב היועצת של נשיא סוריה בשאר אסד, בוסיינה שעבאן, מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הודיעה כי הממשל שוקל לבטל את תקנות החירום שנחקקו בשנת 1963, עם עליית מפלגת השלטון. "העם שלנו ייטול חלק בקבלת ההחלטות. הנשיא לא נתן הוראה לפתוח באש על מפגינים", אמרה שעבאן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק