דיווחים לא מאומתים: בנו של קדאפי נהרג, בלוב מכחישים

בעולם הערבי מדווח בשעות האחרונות על מותו של בנו השישי של שליט לוב, חאמיס קדאפי, המכונה גם "יד הברזל". לפי הדיווחים, להם אין כל אימות, טייס לובי התרסק בכוונה עם מטוסו לתוך מבנה בו שהה חאמיס, אחד הבולטים במובילי דיכוי המרד

חאמיס קדאפי, ארכיון (חדשות 2)

אתרי אופוזיציה בלוב מדווחים היום שאחד מבניו של קדאפי, חאמיס קדאפי, מת בבית החולים בבירה טריפולי. השמועה נפוצה בעולם הערבי, אך לא אומתה על ידי אף כלי תקשורת. לפי הדיווחים, חאמיס נפצע ביום שבת בהתקפה של חיל האוויר הלובי.

מהפכה בלוב: כל העדכונים 

האתרים השונים מדווחים כי טייס חיל האוויר ריסק בכוונה את מטוסו לתוך מבנה באב אל-עזיזיה בטריפולי, שם ככל הנראה שהו כמה מקרובי משפחתו של קדאפי. חאמיס, לפי הדיווחים הלא מאומתים, סבל מכוויות בכל גופו ומת. מקור בממשלת לוב הכחיש בצהריים את הדיווחים.

חאמיס הוא בנו השישי של קדאפי, ומפקד על כוחות הקומנדו הלובי. הוא מכהן גם כיועצו של קדאפי האב ואחד הבולטים במובילי דיכוי המרד. הוא זכה לכינוי "יד הברזל" נגד המפגינים במדינה ועל פי הדיווחים באופוזיציה, היה גם מרד בגדוד שלו בימים האחרונים.

פוטין בביקורת חריפה על פעולת המערב בלוב

ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין יוצא בביקורת חסרת תקדים נגד פעולת המערב בלוב: בדומה לקדאפי, השווה היום פוטין בין הפעולה "שחר האודיסאה" למבצעי הצלבנים בימי הביניים. לדברי פוטין, ממשלו של קדאפי הוא אמנם לא דמוקרטיה - אבל זה בהחלט לא מצדיק פעולה צבאית.

האיש החזק ברוסיה הפנה גם ביקורת נגד ארצות הברית ואמר שההתערבות בענייניהן הפנימיים של מדינות זרות הפך להיות "טרנד במדיניות החוץ האמריקנית". בנאום שנשא מול עובדי תעשיית הנשק הוסיף פוטין כי "האירועים בלוב מוכיחים עד כמה רוסיה צריכה לחזק את מערכות ההגנה השלה".

רוסיה נעדרה מההצבעה באו"ם על לוב בסוף השבוע, ההחלטה שקראה להכריז על המדינה כאיזור אסור לטיסה, כדי להגן על האזרחים מכובד משקלו של קדאפי וכוחותיו.

יורים באזרחים ברחובות מיסרטה

נמשכים הקרבות העקובים מדם - למרות הפצצות המערב: המורדים בלוב מדווחים כי כוחותיו של קדאפי משתמשים באזרחי העיירות הסמוכות לעיר מיסרטה כמגנים אנושיים. המורדים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי אתמול נהרגו בקרבות במיסרטה כשמונה אנשים.

תושבי מיסרטה מספרים כי אנשי-קדאפי חמושים, לבושים בבגדים אזרחיים, נמצאים במרכז העיר, 200 ק"מ מזרחה מטריפולי הבירה. לדבריהם, צלפים עומדים על הגגות ויורים בכל אדם שמתקרב. עד ראייה במיסרטה אמר לרשת האמריקנית CNN כי כוחות קדאפי גורמים ל"הרס מוחלט". "משטחים את מיסרטה בזמן שאנחנו מדברים. קדאפי משתמש בטנקים וצלפים כדי להטיל טרור על העיר. הם יורים באנשים ברחוב הראשי וברחוב האחורי".

באן ומזכ"ל הליגה הערבית במסיבת עיתונאים מיוחדת

על רקע המשך התקיפות של מדינות המערב בלוב, כינסו הבוקר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ומזכ"ל הליגה הערבית מסיבת עיתונאים משותפת בקהיר בירת מצרים. באן הזהיר כי "חיי אזרחים נמצאים בסכנה" ואמר כי יש לפעול מיידית בנושא.

בליגה הערבית קראו אתמול למערב לחדול מהתקיפות, ואף קראו לערוך כינוס חירום של מדינות הליגה, בשל ההתפתחויות בלוב. היום מתייצב מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא לצידו של מזכ"ל האו"ם, שאמר כי "עמרו מוסא פועל כדי להציג את העמדה הערבית. מצרים והליגה הערבית עומדות לצידה של הקהילה הבינלאומית בנושא זה". באן הוסיף: "אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לשים קץ לקרבות בלוב. אנו קוראים לקדאפי ולהנהגת לוב לקבל את החלטת האו"ם מספר 1973 ולהפסיק את הקרבות".

"אני מגנה את השימוש בנשק כלפי מפגינים", אמר עוד מזכ"ל האו"ם. "עלינו להגן על האזרחים".  הוא דיבר גם על האלימות בשאר מדינות ערב: "אני קורא לממשל בתימן לפעול בשיח עם המפגינים. גם בבחריין מתפרצת האלימות. אנשי האו"ם בקשר עם מנהיגי המדינות וקוראים להם להפגין באיפוק נוכח המצב".

עמרו מוסא אמר במסיבת העיתונאים כי "עמדת הליגה הערבית הייתה החלטית מלכתחילה. אנו תומכים בהחלטת האו"ם ואין שום קונפליקט. האו"ם מגן על אזרחים וזו גם הדאגה שלנו. נמשיך לפעול להגנת אזרחי לוב".

מתקפה בלוב - סיקור מיוחד:

פוטין נגד הפעולה בלוב: "ההתערבות במדינות זרות - טרנד אמריקני"

דיווח מהארמון המותקף: "הרס ועשן בכל מקום"

קדאפי לא מוותר: "מוכנים למלחמה ארוכה"

ארמונו של קדאפי הופצץ מהאוויר

המתקפה נמשכת: 48 הרוגים בלוב

המערב פועל: מטוסי קרב וצוללות תוקפים יעדים בלוב

המתקפה בלוב: מלחמה להדחת קדאפי?

צפו: המורדים בלוב יירטו מטוס קרב

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק