דיווח מהארמון המותקף: "הרס ועשן"

בצעד נדיר מצד אנשי משטרו של הרודן הלובי מועמר קדאפי, הורשו הלילה כתבי סוכנויות הידיעות במדינה להיכנס למתחם המגורים של המנהיג כדי לחזות במה שהגדירו אנשי הממשל כ"הרס הברברי שגרמו כוחות הקואליציה למקום". לכתבים נערך סיור במקום והוצג להם הבניין שלטענת אנשי המשטר הופצץ ע"י כוחות הקואליציה מהאוויר

בעקבות הדיווחים על הפצצה מהאוויר של בניין במתחם המגורים של שליט לוב מועמר קדאפי, אפשרו הלילה אנשי משטרו לכתבי החוץ שמסקרים את המאורעות במדינה לחזות מקרוב בהרס הכבד שנגרם למקום. מדובר בצעד חריג שבו גורמים רשמיים בממשל מאפשרים לעיתונאים גישה לאחד המקומות השמורים ביותר במדינה.

מהפכה בלוב: כל העדכונים

לדברי הכתבים שהשתתפו בסיור המודרך מדובר בבניין בן שלוש קומות, הרוס כולו, שנמצא במרחק הליכה קצר מאוד מהמאהל שבו נוהג קדאפי לקבל את מבקריו. סמוך לבניין ההרוס ניתן היה להבחין בחור גדול באדמה שמעיד על הפגיעה המדויקת.

בתוך כך, אמר הבוקר שר ההגנה הבריטי ליאם פוקס כי בריטניה מוכנה להתנקש בחייו של קדאפי. לדבריו של פוקס, הוא יתיר מתקפה משולבת על בונקרים במדינה - כל עוד היא לא פוגעת באזרחים.

כתבי סוכנויות הידיעות במדינה דיווחו מוקדם יותר הלילה על פיצוץ גדול שנשמע מכיוון המתחם ועל עשן שמיתמר מהמקום. עם זאת, כאשר סיירו במקום, לדבריהם, לא הבחינו בעשן שעולה מהבניין ההרוס שלטענת אנשי משטרו של קדאפי הופצץ מהאוויר על ידי אנשי כוחות הקואליציה.

"זו הייתה הפצצה ברברית", אמר דובר הממשלה מוסא איברהים, כשהוא מראה שאריות שלטענתו לקוחות מהטיל שנורה מכלי הטיס. "ההפצצה הזאת סותרת את הצהרות ארה"ב ובריטניה כי אין בכוונתן לפגוע במקום הזה", הוסיף איברהים. עוד אמר איברהים כי אף אדם לא נפגע באירוע, אך סירב לגלות אם קדאפי עדיין נמצא באזור.

מבצע "שחר האודיסאה" נמשך

למרות הצהרות חוזרות ונשנות מצדו של שליט לוב מועמר קדאפי על הפסקת אש, עדי ראייה דיווחו הלילה על עשן כבד במרכז טריפולי ובבנגאזי, מעוז המורדים. כמו כן התקבלו דיווחים על תקיפות במרכז הבירה, ככל הנראה על ידי טילי שיוט שנורו מכלי שיט אמריקנים ובריטים.

בשעות הלילה דווח כי מבנה הנמצא בתוך מתחם ארמון המגורים של קדאפי בבאב אל-עזיזיה בטריפולי הופצץ מהאוויר ונהרס לחלוטין, כחלק ממתקפה כוללת על האזור. עם זאת, נראה כעת כי קדאפי עצמו לא היה היעד לירי.

מדובר במבנה מנהלה שנמצא בתוך מתחם ארמון המגורים של הרודן הלובי. טרם ידוע אם קדאפי עצמו נפגע במתקפה, אך ההערכות הן כי הוא לא נפגע. דבריו של איברהים לכתבים הזרים מחזקים את ההערכות.

גורם בכיר בכוחות הקואליציה אמר הלילה כי ההפצצה כוונה למתחם המגורים של קדאפי מאחר שבאזור נמצא מרכז פיקוד ושליטה של חיילי הרודן. עוד טען הגורם כי הבניין שהושמד הוא אכן אותה מפקדה צבאית.

הפסקת אש? בארה"ב מפקפקים

בכירים בצבא ארה"ב הטילו ספק בהפסקת האש והביעו שביעות רצון מהתנהלות הלחימה עד כה. גורמים אמריקנים ציינו כי כוחם של נאמני קדאפי נחלש באופן ניכר והדגישו כי שליט לוב אינו נכלל ב"בנק המטרות" שלהם.

נוסף על כך, ציינו הבכירים כי בניגוד לטענות - אין כל ראיה לכך שגם אזרחים נפגעו בהפצצות. הם הבהירו גם כי לא נרשמו אבידות או פגיעות בקרב כוחות הקואליציה. בסך הכל, הודיעו האמריקנים כי במהלך היום פגע חיל האוויר שלהם ב-20 מתוך 22 המטרות שהציב לעצמו טרם המבצע. קדאפי עצמו לא התרגש והודיע כי ייחמש מיליון אזרחים גברים ונשים.

אנשי האופוזיציה: "8,000 אזרחים נהרגו"

ברקע ההתפתחויות הביטחוניות והמדיניות בלוב, ממשיך להאמיר מספר הקורבנות שגובה מאבקו של מועמר קדאפי על כס השלטון. נציג האופוזיציה הלובית מסר כי עד כה, נהרגו 8,000 אזרחים בלחימה.

במהלך אתמול הודיעו מספר מדינות נוספות כי הן מצטרפות לפעולה הצבאית נגד לוב - ובראשן טורקיה, שהצהירה רשמית שתעשה את כל שנדרש על מנת ליישם את החלטת מועצת הביטחון שהתקבלה בסוף השבוע שעבר.

קטאר והאמירויות, שתי המדינות הערביות היחידות החברות בברית הקואליציה, הודיעו כי גם הן צפויות להתחיל בסיוע למהלך הצבאי. עם זאת, רוסיה קראה היום לכוחות הקואליציה להפסיק לעשות שימוש חריג בכוח נגד לוב.

גם בליגה הערבית קראו לחדול מהתקיפות. מזכ"ל הארגון, עמרו מוסא, אמר כי "העובדה שהסכמנו להטיל איסור על טיסות בשמי לוב אינה אומרת כי אנו תומכים במתקפה צבאית מערבית ובפגיעה באזרחים". הוא אף קרא לערוך כינוס חירום של מדינות הליגה, בשל ההתפתחויות בלוב.

בתגובה להאשמות, הדגיש גורם גורם אמריקני בכיר שנמצא בביקור בברזיל יחד עם נשיא ארה"ב ברק אובמה כי מדובר במתקפה לגיטימית. "ההחלטה, שזכתה אף לתמיכה של האו"ם ומדינות ערב, כללה את האפשרות להשתמש בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על האזרחים", נימק.

מתקפה בלוב - סיקור מיוחד:

קדאפי לא מוותר: "מוכנים למלחמה ארוכה"

ארמונו של קדאפי הופצץ מהאוויר

המתקפה נמשכת: 48 הרוגים בלוב

המערב פועל: מטוסי קרב וצוללות תוקפים יעדים בלוב

המתקפה בלוב: מלחמה להדחת קדאפי?

צפו: המורדים בלוב יירטו מטוס קרב

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק