מתחם המגורים שבו נמצא ארמונו של קדאפי הופצץ מהאוויר

את הבירה טריפולי המשיכו להחריד קולות ירי גם אחרי הכרזת נאמני המשטר על שביתת נשק. תושבים דיווחו על עשן סמיך שמיתמר מעל מבני הממשל. בכירים אמריקנים: קדאפי לא נכלל ב"בנק המטרות" שלנו. למרות זאת, התקבלו הלילה דיווחים על הפצצה מהאוויר של מתחם המגורים של קדאפי, שככל הנראה לא נפגע

מבצע "שחר האודיסאה" נמשך: למרות הצהרות חוזרות ונשנות מצדו של שליט לוב מועמר קדאפי על הפסקת אש, עדי ראייה מדווחים על עשן כבד במרכז טריפולי ובבנגאזי, מעוז המורדים. כמו כן ישנם דיווחים על תקיפות במרכז הבירה, ככל הנראה על ידי טילי שיוט שנורו מספינות נאט"ו.

מהפכה בלוב: כל העדכונים

בשעות הלילה דווח כי מבנה הנמצא בתוך מתחם ארמון המגורים של קדאפי הופצץ מהאוויר ונהרס לחלוטין, כחלק ממתקפה כוללת על האזור. עם זאת נראה כעת כי קדאפי עצמו לא היה היעד לירי.

מדובר במבנה מנהלה שנמצא בתוך מתחם ארמון המגורים של הרודן הלובי בבאב אל-עזיזייה. טרם ידוע אם קדאפי עצמו נפגע במתקפה, אך ההערכות הן כי הוא לא נפגע.

גורם בכיר בכוחות הקואליציה אמר הלילה כי ההפצצה כוונה למתחם המגורים של קדאפי מאחר שבאזור נמצא מרכז פיקוד ושליטה של חיילי הרודן. עוד טען הגורם כי הבניין שהושמד הוא אכן אותה מפקדה צבאית.

הפסקת אש? בארה"ב מפקפקים

בכירים בצבא ארה"ב הטילו ספק בהפסקת האש והביעו שביעות רצון מהתנהלות הלחימה עד כה. גורמים אמריקנים ציינו כי כוחם של נאמני קדאפי נחלש באופן ניכר והדגישו כי שליט לוב אינו נכלל ב"בנק המטרות" שלהם.

נוסף על כך, ציינו הבכירים כי בניגוד לטענות - אין כל ראיה לכך שגם אזרחים נפגעו בהפצצות. הם הבהירו גם כי לא נרשמו אבידות או פגיעות בקרב כוחות הקואליציה. בסך הכל, הודיעו האמריקנים כי במהלך היום פגע חיל האוויר שלהם ב-20 מתוך 22 המטרות שהציב לעצמו טרם המבצע. קדאפי עצמו לא התרגש והודיע כי ייחמש מיליון אזרחים גברים ונשים.

אנשי האופוזיציה: "8,000 אזרחים נהרגו"

ברקע ההתפתחויות הביטחוניות והמדיניות בלוב, ממשיך להאמיר מספר הקורבנות שגובה מאבקו של מועמר קדאפי על כס השלטון. נציג האופוזיציה הלובית מסר כי עד כה, נהרגו 8,000 אזרחים בלחימה.

במהלך היום הודיעו מספר מדינות נוספות כי הן מצטרפות לפעולה הצבאית נגד לוב - ובראשן טורקיה, שהצהירה רשמית שתעשה את כל שנדרש על מנת ליישם את החלטת מועצת הביטחון שהתקבלה בסוף השבוע שעבר.

קטאר והאמירויות, שתי המדינות הערביות היחידות החברות בברית הקואליציה, הודיעו כי גם הן צפויות להתחיל בסיוע למהלך הצבאי. עם זאת, רוסיה קראה היום לכוחות הקואליציה להפסיק לעשות שימוש חריג בכוח נגד לוב.

גם בליגה הערבית קראו לחדול מהתקיפות. מזכ"ל הארגון, עמרו מוסא, אמר כי "העובדה שהסכמנו להטיל איסור על טיסות בשמי לוב אינה אומרת כי אנו תומכים במתקפה צבאית מערבית ובפגיעה באזרחים". הוא אף קרא לערוך כינוס חירום של מדינות הליגה, בשל ההתפתחויות בלוב.

בתגובה להאשמות, הדגיש גורם גורם אמריקני בכיר שנמצא בביקור בברזיל יחד עם נשיא ארה"ב ברק אובמה כי מדובר במתקפה לגיטימית. "ההחלטה, שזכתה אף לתמיכה של האו"ם ומדינות ערב, כללה את האפשרות להשתמש בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על האזרחים", נימק.

רמטכ"ל ארה"ב: "השגנו תוצאות משמעותיות"

עם זאת, בראיון שהעניק לרשת NBC, אמר ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, אדמירל מייק מאלן, כי הפעולה הצבאית של כוחות הקואליציה השיגה "תוצאות משמעותיות ביממה הראשונה של התנהלותה", אך עם זאת הדגיש כי הפעולה לא נועדה להפיל את משטרו של קדאפי. "הוא יצטרך לעשות את ההחלטות שלו בנוגע לעתידו, אך איני רואה שום סימן שקדאפי מתכוון להשתמש בנשק כימי נגד אזרחי לוב".

ואילו קדאפי - עדיין בשלו. בפעם השנייה מאז החלה מתקפת כוחות הקואליציה, נאם היום שליט לוב לאומה, ונראה שהוא לא מתכוון לוותר בקלות. "אנחנו מוכנים למלחמה ארוכה. לא נעזוב את המדינה, אנחנו נשחרר אותה", הבטיח בנאום תוקפני ממקום משכנו בטריפולי.

במהלך הנאום, ששודר היום בטלוויזיה הלובית והועבר בשידור חי בכלי תקשורת רבים ברחבי העולם, תקף קדאפי: "אני קורא לכל האזרחים להרים את נשקם ולהגן על המדינה. כוחותינו על הקרקע ינצחו את בעלות הברית, אנחנו נרסק את כוחות המערב שתוקפים אותנו. הפעולה נגדנו היא פעולת טרור, פעולה היטלראית".

"הפסדתם באפגניסטן, הפסדתם בעירק, הפסדתם לכל אורך ההיסטוריה - ותפסידו גם כאן", הבטיח קדאפי. "המלחמה הזו תתפשט לכל העולם, אבל אנחנו ננצח את המערב. התאמנו לכך - ונמשיך להילחם".

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, תום שרון, אהוד יערי, ערד ניר וירון שניידר

מתקפה בלוב - סיקור מיוחד:

קדאפי לא מוותר: "מוכנים למלחמה ארוכה"

המתקפה נמשכת: 48 הרוגים בלוב

המערב פועל: מטוסי קרב וצוללות תוקפים יעדים בלוב

המתקפה בלוב: מלחמה להדחת קדאפי?

צפו: המורדים בלוב יירטו מטוס קרב

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק