המתקפה נמשכת: 48 הרוגים בלוב

גם בשעה זו נמשכת מתקפת בעלות הברית על מטרות צבאיות בלוב: רשת הטלוויזיה במדינה מדווחת על 48 הרוגים ו-150 פצועים במתקפה על "אזורים אזרחיים" בטריפולי. קדאפי הגיב לראשונה למתקפה וכינה אותה "תוקפנות צלבנית". בכיר בצבא ארה"ב: נזק כבד נגרם לנ"מ של קדאפי. טורקיה הודיעה: נצטרף לבעלות הברית

העולם נגד לוב: מתקפת כוחות נאט"ו על טריפולי נמשכה לאורך הלילה וגם הבוקר. רשת הטלוויזיה הלובית מדווחת מפי גורם צבאי בכיר במדינה כי במהלך המתקפה האווירית על "אזורים אזרחיים" בבירה נהרגו 48 בני אדם ו-150 נפצעו. בעקבות המתקפה, ביקשה לוב לכנס דיון חירום במועצת הביטחון של האו"ם, אך עדיין לא דווח מה תהיה מטרתו. 

מהפכה בלוב: כל העדכונים

טורקיה, שהתנגדה עד כה לפעולה צבאית נגד לוב, הודיעה הבוקר כי תסייע במאמצים הצבאיים לאכוף את החלטת מועצת הביטחון 1973 מליל יום חמישי בנוגע ללוב. ראש הממשלה ארדואן הודיע כי "החלטת מועצת הביטחון מחייבת את כל המדינות".

בכיר בצבא ארה"ב התייחס לראשונה לתוצאות התקיפה, ואמר בראיון לרשת "אל-חורה" האמריקנית המשדרת בשפה הערבית, כי "נזק כבד נגרם למערכות הנ"מ של צבא קדאפי".

סביב מעוזו של קדאפי בטריפולי, יצרו תומכיו של העריץ "מגן אנושי" של אלפי בני אדם, כדי לשמור עליו מתקיפה של כוחות נאט"ו. כבר עכשיו ברור כי מדובר בתקיפה הבינלאומית הגדולה ביותר במדינה הערבית מאז הפלישה לעירק בשנת 2003.

קדאפי: "נילחם בפולש הצלבני"

בצל המתקפה המשולבת של כוחות נאט"ו על מעוזיו של שליט לוב מועמר קדאפי, נשא אמש הרודן הלובי נאום לאומה והבטיח כי "העם הלובי יילחם בפולש הצלבני, הקולוניאלי והתקיף".

"לוב הפכה לאזור מלחמה", אמר קדאפי בתגובה למתקפה והזהיר את מדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה כי מעתה והלאה גם הן עשויות להיות בסכנת תקיפה מעתה והלאה.

"אני קורא מכאן לכל האפריקנים, האסיאתים, הערבים ותושבי אמריקה הלטינית לעמוד לצד העם הלובי במלחמתו נגד האויב האכזר", אמר קדאפי. הרודן הלובי אף הצהיר כי יפתח את חנויות הנשק במדינה כדי לצייד את תושבי ארצו בכלי נשק שנועדו "להגן מפני האויב האכזר".

המערב החל לפעול: מטוסי קרב וצוללות תוקפים יעדים בלוב

אמש החלה המתקפה של המערב על קדאפי. בתום פגישה ממושכת בשבת אחה"צ בפריז בין נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון ושרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון, הושגה הסכמה על תחילת המתקפה האווירית בלוב, זאת במטרה למנוע מכוחות הצבא של שליט המדינה מועמר קדאפי להמשיך ולפגוע באזרחים. שם המבצע המשותף: "שחר האודיסאה".

"כוחות אוויריים של בעלות הברית פועלים בשעה זו בשמי לוב ומונעים ממטוסיו של קדאפי לפגוע בבנגאזי", אמר סרקוזי בהצהרה לתקשורת בתום הפגישה המשולשת. "גם חלק מהאומות הערביות מגבות אותנו בפעולה. זו החלטה מאוד קשה שהיינו צריכים לקבל, אבל חייבים לנקוט בכל הצעדים האפשריים, כולל צבאיים, כדי להביא סוף לאגרסיביות של משטר קדאפי".

הנשיא הצרפתי הוסיף כי כוחות נוספים מחיל האוויר הצרפתי וחילות נוספים נמצאים בכוננות להיכנס לשמי המדינה בכל עת. "העם הלובי זקוק באופן נואש לסיוע ולתמיכה שלנו", אמר סרקוזי, שסירב להתייחס לשאלות העיתונאים. "זו החובה שלנו לעזור להם", הוסיף.

שעה קלה לאחר הודעת סרקוזי כבר דיווח דובר מטעם צבא צרפת כי "מטוסי קרב של חיל האוויר הצרפתי השמידו מטרה צבאית של כוחות קדאפי סמוך לעיר בנגאזי". מאוחר יותר דווח ברשת אל-ג'זירה כי מדובר ב-4 טנקים מצבא קדאפי שהותקפו והושמדו.

במקביל, דובר צבאי אמריקני שביקש להישאר בעילום שם מסר לסוכנות הידיעות 'רויטרס' כי 3 צוללות  של הצי האמריקני נעו לכיוון חופי לוב, במטרה להשתתף בפעילות הצבאית נגד כוחותיו של קדאפי. על פי הדיווח, 2 מתוך הצוללות הן "ניופורט" ו"פרובידנס", המצויידות בטילי שיוט מסוג "טומהוק", ומסוגלות להפיל מטוסים ולפגוע במערכות נ"מ כדי לאכוף את הסגר האווירי.

הפנטגון: למעלה מ-20 יעדים הותקפו בלוב

דובר מטעם הפנטגון מסר מאוחר יותר כי כ-20 יעדים בלוב כבר הותקפו באמצעות טילי שיוט ששוגרו ממטוסים, מצוללות ומכלי שיט נוספים. מרבית היעדים שהותקפו ממוקמים בבירה טריפולי ובעיר מיסרטה, רובם סוללות נ"מ ומערכות מכ"מ שסייעו לחיל האוויר של קדאפי.

בהודעה קצרה לתקשורת, מסר האדמירל גורטני מהצי האמריקני כי למעלה מ-110 טילי טמהוק נורו על ידי כוחות ימיים של ארה"ב ובריטניה לעבר למעלה מ-20 מטרות בלוב. "מדובר במטרות שסיכנו את שלום המטוסים או את שלום האזרחים בלוב", אמר האדמירל, והדגיש כי נכון לשעה זו לא נערכת פעולה קרקעית בשטח המדינה: "אחרי פעולת המטוסים הם עזבו את המרחב האווירי של לוב".

בנוסף, הטלוויזיה הלובית טענה כבר אתמול בלילה שמטוסי בעלות הברית תקפו בין השאר גם מטרות אזרחיות בטריפולי, בבנגאזי ובמיסרטה. באל-ג'זירה דווח כי כוחות המורדים בלוב משתפים פעולה עם בעלות הברית.

רשת הטלוויזיה בלוב מדווחת הבוקר שגורם צבאי במדינה מסר כי במתקפת נאט"ו על "אזורים אזרחיים" ברחבי הבירה נהרגו 48 בני אדם ו-150 נפצעו. עוד מדווח כי אמבולנסים רבים נשמעים באזורים שבהם הותקפו מטרות, ואלו מעניקים סיוע רפואי לפצועים ומפנים אותם לקבלת טיפול בבית החולים.

מתקפה בלוב - סיקור מיוחד:

המערב פועל: מטוסי קרב וצוללות תוקפים יעדים בלוב

המתקפה בלוב: מלחמה להדחת קדאפי?

צפו: המורדים בלוב יירטו מטוס קרב

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק