המערב פועל: מטוסי קרב וצוללות תוקפים יעדים בלוב

מבצע "שחר האודיסאה" יצא לדרך: מטוסי קרב, צוללות וכלי שיט נוספים תקפו עשרות יעדים בלוב בלמעלה מ-100 טילי שיוט. התקיפה מתרכזת בטריפולי ובמיסרטה, בעיקר כנגד סוללות נ"מ. הפנטגון: "מטרת הפעולה - להגן על אזרחי לוב"

המערב יוצא למתקפה על קדאפי: בתום פגישה ממושכת אחה"צ בפריז בין נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון ושרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון, הושגה הסכמה על תחילת המתקפה האווירית בלוב, זאת במטרה למנוע מכוחות הצבא של שליט המדינה מועמר קדאפי להמשיך ולפגוע באזרחים. שם המבצע המשותף: "שחר האודיסאה".

מהפכה בלוב: כל העדכונים

"כוחות אוויריים של בעלות הברית פועלים בשעה זו בשמי לוב ומונעים ממטוסיו של קדאפי לפגוע בבנגאזי", אמר סרקוזי בהצהרה לתקשורת בתום הפגישה המשולשת. "גם חלק מהאומות הערביות מגבות אותנו בפעולה. זו החלטה מאוד קשה שהיינו צריכים לקבל, אבל חייבים לנקוט בכל הצעדים האפשריים, כולל צבאיים, כדי להביא סוף לאגרסיביות של משטר קדאפי".

הנשיא הצרפתי הוסיף כי כוחות נוספים מחיל האוויר הצרפתי וחילות נוספים נמצאים בכוננות להיכנס לשמי המדינה בכל עת. "העם הלובי זקוק באופן נואש לסיוע ולתמיכה שלנו", אמר סרקוזי, שסירב להתייחס לשאלות העיתונאים. "זו החובה שלנו לעזור להם", הוסיף.

שעה קלה לאחר הודעת סרקוזי כבר דיווח דובר מטעם צבא צרפת כי "מטוסי קרב של חיל האוויר הצרפתי השמידו מטרה צבאית של כוחות קדאפי סמוך לעיר בנגאזי". מאוחר יותר דווח ברשת אל-ג'זירה כי מדובר ב-4 טנקים מצבא קדאפי שהותקפו והושמדו.

במקביל, דובר צבאי אמריקני שביקש להישאר בעילום שם מסר לסוכנות הידיעות 'רויטרס' כי 3 צוללות  של הצי האמריקני נעו לכיוון חופי לוב, במטרה להשתתף בפעילות הצבאית נגד כוחותיו של קדאפי. על פי הדיווח, 2 מתוך הצוללות הן "ניופורט" ו"פרובידנס", המצויידות בטילי שיוט מסוג "טומהוק", ומסוגלות להפיל מטוסים ולפגוע במערכות נ"מ כדי לאכוף את הסגר האווירי.

הפנטגון: למעלה מ-20 יעדים הותקפו בלוב

דובר מטעם הפנטגון מסר מאוחר יותר כי כ-20 יעדים בלוב כבר הותקפו באמצעות טילי שיוט ששוגרו ממטוסים, מצוללות ומכלי שיט נוספים. מרבית היעדים שהותקפו ממוקמים בבירה טריפולי ובעיר מיסטרה, רובם סוללות נ"מ ומערכות מכ"מ שסייעו לחיל האוויר של קדאפי.

בהודעה קצרה לתקשורת, מסר האדמירל גורטני מהצי האמריקני כי למעלה מ-110 טילי טמהוק נורו על ידי כוחות ימיים של ארה"ב ובריטניה לעבר למעלה מ-20 מטרות בלוב. "מדובר במטרות שסיכנו את שלום המטוסים או את שלום האזרחים בלוב", אמר האדמירל, והדגיש כי נכון לשעה זו לא נערכת פעולה קרקעית בשטח המדינה: "אחרי פעולת המטוסים הם עזבו את המרחב האווירי של לוב".

בתוך כך, הטלוויזיה הלובית טוענת הערב כי מטוסי בעלות הברית תקפו בין השאר גם מטרות אזרחיות בטריפולי, בבנגאזי ובמיסרטה. באל-ג'זירה דווח כי כוחות המורדים בלוב משתפים פעולה עם בעלות הברית.

בלוב כבר מדווחים על עשרות פצועים כתוצאה מהתקיפות של נאט"ו. עוד מדווח כי אמבולנסים רבים נשמעים באזורים שבהם הותקפו מטרות, ואלו מעניקים סיוע רפואי לפצועים ומפנים אותם לקבלת טיפול בבית החולים.

ספרד, קנדה וארה"ב מצטרפות למתקפה

אחר הצהריים דיווחו תחנות הטלוויזיה הערביות אל-ג'זירה ואל-ערביה על מטוסים צרפתיים ואיטלקיים שחגים בשמי לוב. מוקדם יותר הודיעו ארה"ב וקנדה כי מטוסיהן עושים את דרכם לאזור. "אנחנו זקוקים ליומיים כדי להחל בפעולה צבאית", אמר דובר מטעם הממשלה הקנדית. גם חיל האוויר הספרדי צפוי לקחת חלק במתקפה המשולבת.

בתום הפגישה המשולשת בין מנהיגי העולם אמר ראש ממשלת בריטניה כי "הגיע הזמן לפעולה בלוב". קמרון גינה את פעולותיו הצבאיות של קדאפי וקרא להתערב על מנת שלא יוכל להמשיך ולפגוע באזרחים.

קדאפי עצמו לא מתרשם מאיומי המערב ולא מהסס לאיים בחזרה. דובר מטעם הממשל מסר כי שליט לוב שיגר מכתב לאו"ם, לבריטניה ולצרפת, בו כתב כי "אם תתערבו בעניינינו הפנימיים - תצטערו על כך".

26 הרוגים במתקפה על בנגאזי

מוקדם יותר היום דווח כי קדאפי החל לתקוף במלוא העוצמה את מעוז המורדים בבנגאזי. רשת אל-ג'זירה דיווחה כי 26 בני אדם נהרגו היום בתקיפת מטוסי חיל האוויר של שליט לוב על בנגאזי. על פי הדיווח, נפצעו במתקפה למעלה מ-40 בני אדם. המידע של אל-ג'זירה מתבסס על דיווח מבית החולים בעיר, שקלט את נפגעי ההפצצה.

"איפה הכוחות של המערב? הם אמרו שיתקפו בתוך שעות", אמר דובר המורדים בבנגאזי, חאלד אל-סייח, לסוכנות הידיעות רויטרס, עוד בטרם תחילת הפעולה האווירית של בעלות הברית. "כוחות הקרקע של קדאפי תוקפים את העיר ממערב בעוד מטוסיו מפציצים מהאוויר".

במקביל, דיווחו אזרחים במיסרטה כי תשעה מתושבי העיר נהרגו במתקפת צלפים של צבאו של קדאפי. עוד דיווחו כוחות רפואיים כי בית החולים בעיר לא מסוגל לטפל בפצועים בגלל מחסור בחומרי הרדמה.

רק אתמול הכריז שר החוץ הלובי מוסא קוסא על "הפסקת אש" עם המורדים, אולם בשטח הקרבות רק מחריפים. על פי עדויות של תושבים בבנגאזי, הפציעו מטוסי חיל האוויר בשמי בנגאזי והפגיזו מטרות שבהן שוהים ככל הנראה מורדים. עם זאת, בין הנפגעים גם אזרחים שלא משתייכים לכוחות המורדים ונפגעו בעת ההפגזה.

צבא קדאפי ליד בנגאזי: "לא נתקוף"

אתמול הצליחו כוחות של ממשל קדאפי לכתר את העיר, אך בכיר בבנגאזי מסר כי אין בכוונתם להפר את הפסקת האש וכי הם לא ייתקפו את המורדים שנמצאים בתוכה - הבטחה שהופרה היום, כאמור, על פי הדיווחים שמגיעים מהמדינה.

"נוכחות הצבא בערי לוב חיונית לשמירה על ביטחון המדינה", הסביר אתמול סגן שר החוץ בטריפולי חאלד קאים, בשיחה עם כתבים. הוא הדגיש כי "הפסקת אש פירושה אפס פעולות צבאיות, לא רחבה וגם לא מצומצמת. הכוחות שלנו נערכו מחוץ לבנגאזי, אבל אין שום כוונה להורות להם להיכנס פנימה".

שעות ספורות קודם לכן, דווחו אזרחים המתגוררים באזור בנגאזי על קולות נפץ רמים שהחרידו את האזור. עדי ראייה דיווחו כי מטוסים של צבא לוב חגו באוויר, וכי נורו לעברם טילים. 

בהכנת הידיעה השתתפו אהוד יערי, ערד ניר, עמית ולדמן וליאור פרידמן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק