לוב הודיעה: הפסקת אש מיידית עם המורדים

מה שלא עשה יותר מחודש ימים של מאבק עיקש – עשתה החלטה אחת של מועצת הביטחון: שר החוץ הלובי הודיע בשעות הצהריים על הפסקה מוחלטת של כל הפעולות הצבאיות במדינה, וכי הממשל מוכן לערוך דיאלוג עם המורדים. הפסקת האש כבר נותנת את אותותיה: מחיר הנפט יורד בשעות האחרונות בצורה משמעותית

החלטת מועצת הביטחון עשתה את שלה: לוב הודיעה היום כי היא מוכנה להפסקת אש מיידית של כל הפעולות הצבאיות בשטחה ולדיאלוג בין הגופים השונים במדינה. שר החוץ הלובי, מוסא קוסא, כינס בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים במהלכה מתח ביקורת על החלטת מועצת הביטחון וכינה אותה "חריגה מסמכויותיה ומהצ'רטר שלה", אך עם זאת הדגיש: מדובר בהפסקת אש מיידית.

מוקדם יותר נשמע שליט לוב מועמר קדאפי אחרת לחלוטין. הוא הזהיר בחריפות את מדינות המערב מפני התערבות צבאית בנעשה במדינתו. "גיהנום מצפה לאלו המתכננים לתקוף את לוב", הוא מבטיח בעקבות אישור הצעת ההחלטה במועצת הביטחון, הקוראת להתערבות מיידית בנעשה במדינה.

בראיון לתחנת טלוויזיה בפורטוגל, תקף קדאפי את המערב: "אם העולם משתגע - אנחנו נגיב. נהפוך את החיים שלהם לגיהנום. מה זה הטירוף הזה?".

מוקדם יותר התייחס בנו של קדאפי, סייף אל-אסלאם, לאישור הצעת ההחלטה במועצת הביטחון. "לוב אינה מפחדת מההחלטה של האו"ם", אמר קדאפי הבן בראיון לרשת "אל-ערבייה".

מהפכה בלוב: כל העדכונים

הלילה, מספר שעות לאחר אישור הצעת ההחלטה נגד לוב במועצת הביטחון, פרסמו נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון ונשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הודעה משותפת בה קראו לממשלת לוב להיענות מיידית לדרישות בהצעת ההחלטה. דובר ממשלת צרפת פרנסוואה ברוואן אף אמר כי תקיפה אווירית נגד קדאפי "תיפתח בתוך מספר שעות".

הבוקר דווח בנורווגיה כי גם כוחותיה הצבאיים צפויים ליטול חלק בפעולה צבאית נגד לוב. "נתרום את חלקנו במבצע הצבאי", אמר שר ההגנה הנורווגי גרטה פרמו כפי שפורסם בעיתון מקומי הבוקר. "ואולם, עדיין מוקדם לומר באיזה אופן תבוא לידי ביטוי התרומה שלנו. ייתכן שנסייע בשליחת כוח תקיפה אווירי וכן סיוע הומניטרי".

כמה שעות לאחר הודעתו של מוסא קוסא, שר החוץ הלובי, כי ארצו מתכוונת להפסיק את המתקפות על כוחות המורדים, החל מחיר הנפט לרדת. עד כה מדווח כי מחירה של חבית נפט ירד כ-40 סנט, ועל פי הערכות המחיר צפוי להמשיך ולרדת בסוף השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק