היום: "יום זעם" נגד בית המלוכה הסעודי

הפגנות ענק מתוכננות היום, בתום תפילות יום השישי, ברחבי סעודיה. ארגוני אופוזיציה קראו להפגין נגד בית המלוכה הסעודי, ובמערב עוקבים בדאגה. הערכות: ארה"ב והאיחוד האירופי נגד שינוי במשטר המכהן במדינה

מלך סעודיה, עבדאללה בן עבד אל-עזיז. במער (רויטרס)

האם גל ההפיכות בעולם הערבי מגיע גם לסעודיה? בממלכה קוראים לערוך היום הפגנות ענק נגד בית המלוכה, מיד בתום תפילות יום השישי. השלטון מזהיר כי יגיב בחריפות לכל ניסיון להפגין נגד הלגיטימיות של בית המלוכה

קבוצות רבות ברשתות החברתיות קראו להפגנות ענק, בשורה של מסגדים ברחבי סעודיה, מיד בתום תפילות יום השישי. שר החוץ הסעודי סעוד אל-פייסל הזהיר אמש כי בית המלוכה לא ישב בחיבוק ידיים ולא ינהג באיפוק כלפי המפגינים. "נגדע כל אצבע שתופנה כלפי הממלכה", הזהיר אל-פייסל.

ללא קשר ליום הזעם לו קראה האופוזיציה, מתארגנות קבוצות רבות ברשתות החברתיות לקיומו של יום זעם במדינה ב-20 במרס.

המיעוט השיעי: מתגורר בערי הנפט במזרח

במערב עוקבים בדאגה אחר האפשרות שההפגנות במדינה תצאנה מכלל שליטה. עיקר הדאגה נובע מהחשש מפגיעה באספקת הנפט, ומזינוק חד בתעריפי הנפט בשווקי העולם. בניגוד לעמדת מנהיגי המערב באשר לשינוי נדרש במשטרי ערב שעברו מהפיכות עד כה, ההערכה היא כי ארצות הברית והאיחוד האירופי יתנגד לשינוי מיידי של השלטון המכהן בסעודיה.

במדינה חי היום מיעוט שיעי, המפגין בימים אלו, ואשר מוערך בשלושה אחוזים בלבד מהאוכלוסייה, שרובה המכריע סוני. מרבית השיעים מאכלסים את ערי הנפט הגדולות במזרח סעודיה, מה שמעלה עוד יותר את החשש מפגיעה במקורות הנפט של סעודיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק