סימני שבירה? "קדאפי מוכן לנהל מו"מ להעברת השלטון"

עיתון בפורטוגל ציטט דיפלומט שאמר כי העריץ מוכן לפתוח במגעים לפינוי כסאו, זמן קצר אחרי פגישה בין אחד מאנשיו לשר החוץ בליסבון. צרפת הכירה באופוזיציה כממשלתה הלגיטימית של לוב

קדאפי. סימני שבירה? (רויטרס)

המאבק בין אנשיו של מועמר קדאפי לבין אנשי האופוזיציה בלוב על השליטה במדינה ממשיך להציף אותה בנהרות של דם, אבל לראשונה מאז פרוץ המהומות שם - ייתכן היום סימן ראשון לכרסום בהיאחזותו העיקשת של הרודן בכס השלטון.

העיתון "פבליקו" היוצא לאור בפורטוגל ציטט הבוקר מקור דיפלומטי שטען כי קדאפי הביע נכונות לפתוח במשא-ומתן על העברת השלטון בלוב לגורמים אחרים. הדיווח התקבל לאחר פגישה שנערכה בליסבון בין שר החוץ של פורטוגל, לואיס אמדו, לבין שליח מטעמו של העריץ הלובי שם.

מהפכה בלוב: כל העדכונים

לצד הדיווח, הציבה היום פריז אבן דרך משמעותית בדרך להאצת שחיקת שלטונו של קדאפי. בלשכתו של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הודיעו על ההחלטה להכיר בהנהגת האופוזיציה כנציגה הרשמית והלגיטימית של לוב. סרקוזי עצמו נועד הבוקר עם שניים מראשי המורדים והבטיח כי כבר בקרוב ישגר שגריר לעיר בנגאזי, מקום מושבה של ממשלת המורדים.

במקביל להתפתחויות בזירה המדינית, ממשיכים אנשיו של קדאפי להטביע את לוב בנהרות של דם. הוועד הבינלאומי של הצלב האדום הודיע היום כי לוב שרויה במצב של מלחמה אזרחים, ודיווח כי זרם האזרחים שנפצעו וממלאים את בתי החולים במזרח המדינה רק גובר.

נשיא הצלב האדום, ג'ייקוב קלנברגר, קרא לאנשיו של קדאפי להתיר לאנשי ארגוני הסיוע ההומניטארי גישה חופשית לאזורים במערב המדינה שעדיין נתונים לשליטתם, ובמרכזם הבירה טריפולי. הוא קרא שלא להפוך מטרות אזרחיות ומתקנים רפואיים למטרות.

"מה שמתרחש בלוב הוא למעשה סכסוך מזוין שאינו בינלאומי, מה שהוא למעשה מלחמת אזרחים", אמר קלנברגר במסיבת עיתונאים. "אנחנו מודאגים מאוד ממספרם הגובר של האזרחים הפצועים שמציפים את בתי החולים".

באותו הנושא, יתכנסו במהלך היום  בבריסל שרי ההגנה של המדינות החברות בברית נאט"ו. הם יתבקשו להכריע האם להוציא לפועל את היוזמה להכריז על שמיה של לוב כאזור אסור לטיס ולאכוף זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת