מלחמת אזרחים בלוב: ירי ברחובות

קדאפי תוקף גם בטנקים וגם במילים: בשטח הוא מחזיר לעצמו חלק מהשטחים שכבשו המורדים בעזרת מליציות חמושות שיורות באזרחים ללא אבחנה, ובמקביל משגר איומים לכל עבר בנאום שנמשך 3 שעות. עד כה דווח על 6,000 הרוגים במה שנראה כמו מלחמת אזרחים

שליט לוב מועמר קדאפי ממשיך להילחם על מקומו בשלטון ותוקף היום גם בטנקים וגם במילים: אחרי שמתנגדיו הצליחו להשתלט על שטחים במדינה, הוא מצליח להחזיר לעצמו חלק מהשטחים. במקביל הוא משגר איומים לכל עבר בנאום שנשא היום במשך שלוש שעות.

תיעוד שמגיע היום מהמדינה מגלה שברחובות מתנהלת מלחמת אחים, לאחר שמליציות חמושות מטעמו של קדאפי יצאו לרחוב והתעמתו עם המפגינים. בסרטון שעלה היום לרשת, נראים הלוחמים החמושים יורים במתנגדים ללא אבחנה. טרם ברור באיזה חלק של המדינה צולם הסרטון.

הערכה: כ-6,000 הרוגים בלוב מאז תחילת המהומות

אבל נראה שלא כולם מתרגשים מהאיומים של קדאפי. ארגוני זכויות אדם בלוב חושפים היום את מימדי ההרג מאז פרוץ המהומות במדינה. על פי הערכות שמתפרסמות היום כ-6,000 בני אדם נהרגו עד כה במהלך ההפגנות נגד משטרו של קדאפי.

דובר הליגה לזכויות אדם בלוב אלי זייאדן, סיפר לסוכויות הידיעות כי כ-3,000 בני אדם נהרגו במהומות בבירה טריפולי, כ-2,000 בני אדם נהרגו בעיר בנגזי ועוד כ-1,000 בני אדם נהרגו ביתר הערים בהן מתקיימות ההפגנות.

זייאדן מוסיף כי הנתונים נאספו בעקבות דיווחים מלוב, אך הוא מעריך כי יכול להיות שמספר ההרוגים אף גבוה יותר. לטענת גורמים במדינה, אלפי שכירי חרב שהתפרסו ברחבי המדינה הביאו למותם של רבים מהמפגינים.

בעקבות מספר ההרוגים הרב במדינה והעדויות הקשות המצטברות, הודיע בית הדין הבינלאומי בהאג כי יחל לחקור חשד לפשעים נגד האנושות בלוב. רק בסוף השבוע הורתה מועצת הביטחון לבדוק האם קיים צורך בחקירה בנושא זה.

קדאפי: "אין מקום לשליט יחיד בלוב"

מוקדם יותר התקבל דיווח לפיו כוחות צבא גדולים של מועמר קדאפי ניהלו עימותים קשים במספר מעוזים במזרח המדינה, במטרה להשיב לעצמם את השליטה באזור. על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, בפעולה הצבאית הנרחבת נוטלים חלק לא פחות מ-500 משוריינים וכלים צבאיים וכן מטוסי קרב.

מוקדם יותר דיווחה רשת "אל-ערבייה" כי לפחות 14 בני אדם נהרגו מאז שעות הבוקר בעימותים הקשים - כולם בעיירת הנפט אל-בריקה. על פי הדיווחים, כוחותיו של קדאפי השיבו לעצמם את השליטה בעיירה, לאחר מתקפה קשה על צינורות הנפט הנמצאים בה.

בנוסף השתתף השליט קדאפי בכנס תומכים בטריפולי. "כל ההתערבויות בענייניה של לוב אינן מתקבלות על הדעת", תקף קדאפי את מדינות המערב בנאום שהועבר בשידור חי ברחבי העולם. "אין מקום לשליט יחיד בלוב, כאן כל אזרח מכתיב את המדיניות. לא ניתן לכפות אופי שלטוני חדש על לוב מבלי לקבל את הסכמת העם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק